Priča o ‘plavom svjetlu’
Upotreba tehnologije se povećala u posljednjih nekoliko decenija, i dok su društvene mreže iaplikacije postale važan alat za povezivanje s drugima, one su također uticale na našu pažnju,raspoloženje i mentalno zdravlje. Naučnici su otkrili da „plavo svjetlo“ koje emituju naši uređaji utičena nivo hormona melatonina, onog koji nam pomaže da se opustimo i zaspimo. Šta to znači za nas?Nekvalitetan san, razdražljivost, anksioznost i konstantan osjećaj iscrpljenosti postali su česta pojavau modernom društvu.
Kako tehnologija utiče na naše mentalno zdravlje?Društvene mreže su osmišljene tako da zadrže našu pažnju što duže. Neprimjetno postajemo zavisniod dopamina – hemijskog posrednika sreće u našem mozgu, kojeg dobijamo svaki put kada vidimonotifikaciju ili novi lajk. No, kakve su posljedice? Pretjerana upotreba dovodi do osjećaja praznine,uspoređivanja s nerealnim idealima, te često osjećaja usamljenosti i niskog samopouzdanja.Studija iz 2021. godine pokazala je da su ljudi koji su koristili društvene mreže više od tri sata dnevnoimali dvostruko veću šansu da iskuse simptome depresije. Vrijeme je da se ozbiljno zapitamo – kakoželimo da živimo svoj život?
Praktični savjeti za digitalni detoks
1Ako se osjećate preplavljeno i želite povratiti kontrolu, sljedeći savjeti mogu vam pomoći danapravite prvi korak ka digitalnom detoksu:
1. Postavite vremenska ograničenja za korištenje aplikacija. Većina pametnih telefona ima opcijuza praćenje vremena provedenog u aplikacijama i mogućnost ograničenja istog.
2. Ugasite notifikacije. Notifikacije su glavni okidači za povratak ekranu. Isključite sve osim onihkoje su zaista neophodne – na taj način ćete smanjiti poriv da stalno provjeravate telefon.
3. Stvorite ‘zone bez tehnologije’ . Odredite prostorije ili periode u danu kada tehnologija nijedozvoljena, kao što su spavaća soba ili vrijeme obroka. Ovo vam može pomoći da se usredsreditena druge aktivnosti i poboljšate kvalitetan san. Pronađite alternativne aktivnosti . Zapitajte se: „Šta ste voljeli da radite prije nego što su mobilni uređaji zauzeli vaš život?“ Možda je to čitanje, crtanje, vožnja bicikla ili jednostavna šetnja parkom. Vratite se tim aktivnostima kako biste ispunili svoje vrijeme nečim što vas ispunjava.
4. Budite svjesni svojih osjećaja. Kada osjetite poriv da posegnete za telefonom, zastanite na trenutak i zapitajte se – „zašto to radim?“ Da li vam je dosadno, osjećate se tjeskobno iliusamljeno? Identifikacija osjećaja može vam pomoći da pronađete konstruktivnije načine zanošenje s njima.
Krenite malim koracima ka ravnoteži
Digitalni detoks ne znači potpuno odricanje od tehnologije. Riječ je o ponovnom uspostavljanjuravnoteže, o tome da mi koristimo tehnologiju, a ne da ona koristi nas. Mario Quintana je jednom rekao: “Nemojte gubiti vrijeme jureći za leptirima. Popravite svoj vrt, i leptiri će sami doći.” Isto važi i za naše mentalno zdravlje. Kada uredimo naš unutrašnji vrt, kada se oslobodimo viška stimulansa ipovratimo mir, osjećaj zadovoljstva dolazi prirodno.
Šta možete učiniti danas da započnete svoj digitalni detoks? Možda isključiti notifikacije, moždaprošetati bez telefona? Odlučite koji mali korak ćete danas poduzeti da bi vaš um bio mirniji isrećniji.
Da li ste primijetili kako tehnologija utiče na vaše raspoloženje?Šta bi vam moglo pomoći da napravite pauzu od društvenih mreža? Koji od ovih savjeta ćete probati implementirati već danas?