Ekonomija

Poljoprivrednicima stigle opomene – iako imaju potvrdu o plaćenim porezima

Poljoprivrednicima iz RS-a stigle su opomene iz Poreske uprave u kojima se traži da retroaktivno plate porez za prethodne 3 godine, uprkos prošlogodišnjim potvrdama da su sve poreze izmirili.

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY
Ilustracija

Poljoprivrednici traže od Ministarstva finansija RS-a da odgodi plaćanje i organizuje sastanak sa proizvođačima. U protivnom, kažu, slijedi odjava gazdinstava i veliki protesti.

Na adrese poljoprivrednika iz područne jedinice Poreske uprave ovih dana stižu opomene za plaćanje godišnje poreske prijave za porez na dohodak. Dužni su ga platiti fizička lica koja su PDV obveznici, kao i komercijalna poljoprivredna gazdinstva. Ukoliko u narednih mjesec dana ne izmire obaveze za prošlu i pretprošlu godinu, slijede kazne. Međutim, najveći broj poljoprivrednih proizvođača protekle je godine iz Poreske uprave dobio potvrde o izmirenim obavezama. Tvrde da nikome nije jasno šta Poreska traži.

“Ja sam dobio opomenu da u roku 8 dana moram da se prijavim. Meni sutra rok ističe – ako se ja ne prijavim, dobijam kaznu od 6.000 KM i svi poljoprivredni proizvođači koji su došli i koji nisu. Šta da mi sad radimo? Niko ne zna. Odeš u Poresku – niko ne zna. Odem kod svog knjigovođe, ne znaju – a naplatiće nam kazne ako ne prijavimo“, kaže Stevo Radić, piše FTV.

“Sada nijedan pravnik ni ekonomista nema mišljenje o tome zato što ne postoji zakon o poljoprivrednicima“, kaže Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja mljekara RS.

Pročitajte još

Prema Zakonu iz 2015. godine, porez na dohodak zastarijeva nakon pet godina, ali ga moraju platiti i komercijalna gazdinstva. Proizvođači tvrde da su prevareni, te da je ovo očit primjer uništavanja domaće proizvodnje.

“Ja kad sam ulazio u sistem PDV-a ja sam se prijavio kao poljoprivredni proizvođač, a ne kao firma i ne kao d.o.o. Da su mi to objasnili, nikad ne bih ušao i nikad neće više nijedan ući sad kad to čuje“, poručuje Radić.

„Ovo je alarmantna situacija da na neki prepad , na neki blic potez, Ministarstvo finansija se kroz Poresku upravu ovako maćehinski odnosi prema proizvođačima“, tvrdi Savo Bakajlić, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača Semberije i Majevice.

Nadležnima su dali 7 dana roka da odgovore na njihove zahtjeve o povlačenju odluke i organizovanju sastanka sa proizvođačima. Ukoliko do toga ne dođe, spremaju radikalnije poteze.

“Ukoliko se ne desi da oni povuku ovo, mi imamo dvije opcije, i to je jednoglasno – da izađemo na proteste i da odjavimo svoja gazdinstva“, upozorava Bakajlić.

„Pa da vidimo – za 10 godina oni će imati novce, ali šta će kupiti domaće? Vidjećete, pitanje da li će ovdje biti i hljeba, biće 5 KM, kao u Italiji“, upozorava Radić.

Čini se, tvrde proizvođači, da najbolje prolaze oni koji prodaju robu na crno. Ovaj namet dodatno će opteretiti ionako klonulu poljoprivrednu proizvodnju, što će, kažu, nesumnjivo dovesti do gašenja poljoprivrednih gazdinstava.