Retrovizor

Na današnji dan umro je Friedrich Nietzsche, samoprozvani prorok nihilizma

Dana 25. avgusta 1900. godine umro je njemački filozof Friedrich Nietzsche, čovjek koji je zagavarao "želju za moći" kao pogonom i budućnost Nadčovjeka.

FOTO: HISTORY-BIOGRAPHY.COM/PRINTSCREEN
FOTO: HISTORY-BIOGRAPHY.COM/PRINTSCREEN

Samoprozvani prorok nihilizma u današnjoj je svijesti ostao zapamćen kao osoba koja je napisala u ono vrijeme uznemirujuću rečenicu Bog je mrtav (Gott ist tot), no mnogi pritom zaboravljaju kako je upravo on osoba koja je pozivala na odbacivanje vanjskih uticaja i traženja snage unutar samoga sebe.

Friedrich Wilhelm Nietzsche rođen je 12. oktobra 1844. godine u protestantskoj porodici u malom pruskom selu Röcken bei Lützen, današnjoj Njemačkoj. Pohađao je privatnu školu u Naumburgu. godine 1864. upisuje dva semestra na Univerzitetu u Bonnu, nakon čega se prebacuje na Univerzitet u Leipzigu gdje studira filologiju, kombinaciju književnosti, lingvistike i historije.

U studentskim je danima bio pod jakim utjecajem filozofa Arthura Schopenhauera, a za vrijeme boravka u Leipzigu njegovao je prijateljstvo s njemačkim skladateljem Richardom Wagnerom. Ubrzo počinje predavati klasičnu filologiju u Švicarskoj, na Univerzitetu u Baselu i u tom periodu objavljuje svoja prva djela – Rođenje tragedije (Die Geburt der Tragödie, 1872), Ljudsko, odviše ljudsko (Menschliches, Allzumenschliches, 1878). Ujedno se počeo udaljavati od klasičnog školovanja, kao i od Schopenhauerove nauke te počeo pokazivati zanimanje za temeljne vrijednosti moderne civilizacije. godine 1879. Nietzsche je dao ostavku na Sveučilištu uslijed lošeg vida i migrena.

Iako zanemaren za vrijeme života, Nietzschevoj lošoj slici još je potpomogla njegova rasistički nastrojena sestra, koja je pomogla da se njegova filozofija naširoko koristi i zloupotrebljava u Trećem Reichu. U svojim je djelima pozivao na odbacivanje kršćanstva kao smislene snage u savremenome životu, pozivao je na prihvaćanje samosavršenstva kroz kreativni nagon i želju za moći, a ujedno je stvorio koncept Nadčovjeka (Übermensch), čovjeka koji teži postojanju izvan konvencionalnih kategorija dobra i zla, gospodara i roba.