Kolumne

MIT O AMERICI Revolucija svijesti

Krajem šezdesetih godina 20. vijeka ustaljeni način poimanja stvarnosti radikalno je promijenjen i narušen upotrebom droga poput LSD-a, lijekova koji su utjecali na hemijski sastav ljudskog organizma šireći granice opisanog polja stvarnost.

FOTO: BRITANNICA.COM
FOTO: BRITANNICA.COM

Acid generacija donijela je važne inovacije kako u području vizualnih umjetnosti tako iu razumijevanju opisa svijeta u kojem živimo.

Eseji promotora psihodelije Aldousa Huxleya i Timothyja Learyja o novoj percepciji kroz kemijske lijekove snažno su utjecali na mnoge umjetnike, pa čak i na umjetničke pokrete druge polovice dvadesetog stoljeća, poput apstraktnog slikarstva.

Pokreti kao što su Flower Power i New Age radikalno su zahtijevali da svjetska zajednica vjeruje da se stvarnost može preklapati s fikcijom.

Leary je nekoliko puta uhićen zbog svojih predavanja na tu temu. Prošao je put od radikalnog hipija do radikalnog kibernauta. Leary je vjerovao da je cybersfera područje u kojem će se u budućnosti dogoditi “kemijsko vjenčanje” ljudskog mozga i strojeva.

Vjerovao je da će uz pomoć strojeva ljudi postati svjesni božanske simulacije i moći doživjeti konačnu percepciju. “Prosvjetljenje”, Satori ili neka slična riječ za stanje lucidne svijesti iz leksikona duhovnih tehnika pravoslavnih i drugih kršćanskih mistika ili istočnjačkih poklonika, postat će masovna uz pomoć interneta i pametnih droga. Okultni mesija u tom će slučaju biti Timothy Leary.