Svijet

Ko je Eva Kaili: Nekada najglamuroznija osoba u Briselu, sada je iza rešetaka

Kod ne i njenog oca pronađene su vreće i kovčezi sa stotinama hiljada eura sumnjivog novca.

FOTO: EPA
FOTO: EPA

“Svakoga ko razgovara s Katranima sumnjiče za korupciju”, požalila se potpredsjednica Evropskog parlamenta Eva Kaili ne tako davno, 24. novembra ove godine, kada je suprotno dogovoru sa svojim klubom održala neobičajeno blagonaklon govor o stanju ljudskih i radničkih prava u spomenutoj državi, a potom glasala za ublažavanje viznog režima s njom, piše t-portal.

Arhitektica, tv voditeljica, parlamentarka

Proteklog vikenda uhapšena je zbog sumnje u korupciju sa još nekoliko visokopozicioniranih evropskih funkcionera, a kod nje i njenog oca pronađene su vreće i kovčezi sa stotinama hiljada eura sumnjivog novca. I to je, po svemu sudeći, kraj političke karijere 44-godišnje Grkinje, koju su svojedobno opisivali kao “jednu od najglamuroznijih osoba u Briselu”.

FOTO: EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ
FOTO: EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

Promptno je suspendovana iz parlamentarne grupe socijalista, izbačena je iz grčke stranke Pasok, a u utorak je i razriješena dužnosti potpredsjednice Evropskog parlamenta sa 625 glasova za te samo jednim protiv i dva suzdržana. Također joj je zamrznuta kompletna imovina, kao i njenoj obitelji. Za sudbinu Eve Kaili u evropskim institucijama malo ko se više brine; znatno veći strah vlada od širenja antikorupcijske istrage.

Kaili je bila jedna od četrnaest potpredsjednica/ka EP-a, a bila je angažovna upravo na odnosima sa Katrom. U spomenutom govoru 24. novembra, neposredno nakon boravka u toj zemlji, tvrdila je da je Katar “napredovao oko radničkih prava” i da je Svjetsko prvenstvo u fudbalu dokaz da sportska diplomatija može donijeti promjenu u zemlji. “Katarske reforme nadahnule su cijeli arapski svijet”, govorila je sa govornice Evropskog parlamenta, na iznenađenje čak i stranačkih kolega.

FOTO: EPA
FOTO: EPA
FOTO: EPA
FOTO: EPA

Kaili je bivša televizijska voditeljica u Grčkoj. Diplomirala je arhitekturu te magistrirala međunarodne i evropske odnose. U politiku se aktivno uključila još kao 14-godišnjakinja, kada se učlanila u stranku Pasok, a deset godina kasnije postaje najmlađa članica gradskog vijeća Soluna. Potom seli u Atinu, a 2004. ne uspijeva postati najmlađom članicom grčkog parlamenta. Gubitak izbora nije ju obeshrabrio: iduće tri godine radi kao novinarka i voditeljica na televiziji, a 2007. napokon postaje parlamentarka. Pet godina kasnije dolazi u Brisel, 2014. biva izabrana za evropsku parlamentarku, a pet godina poslije osvaja još jedan mandat.

Veze sa grčko-ruskim milijarderom

U grčkoj javnosti ostala je zapažena 2011, usred najveće finansijske krize, kada je najavila da neće glasati za povjerenje vladi tadašnjeg premijera Jorgosa Papandreua – da bi se nekoliko dana kasnije predomislila i spasila ga svojim glasom. Tamošnji mediji upozoravali su na njezine veze s grčko-ruskim milijarderom Ivanom Savvidisom, a razotkrili su i laž da su njenog djeda “strijeljali komunisti”. Regionalni mediji zabilježili su da je, kada su Grčka i Sjeverna Makedonija napokon razriješile problem oko imena makedonske države, Kaili objavila da je to “nepopravljiva šteta za historiju, Makedoniju i Grke”. Od 2020. godine u vezi je s Talijanom Francescom Giorgijem, s kojim ima dvogodišnju kćerku. Giorgi je neka vrsta influencera, ali i asistent evropskom parlamentarcu iz Italije i osnivač nevladine organizacije.

FOTO: EPA
FOTO: EPA

I on je uhapšem ovih dana, a tek treba vidjeti hoće li ista sudbina zateći potpredsjednika Evropske komisije Margaritisa Schinasa, također Grka: on je prije nekoliko godina bio u Katru s Kaili i također hvalio tu zaljevsku državu zbog “ozbiljnog i vidljivog napretka u reformama”, što je izazvalo burne reakcije u Evropskom parlamentu, jer većina izvještaja govori suprotno i spominje ozbiljna kršenja ljudskih prava, tragičan položaj žena u društvu, zabranu homoseksualnosti i robovsko iskorištavanje stranih radnika.