BiH

Erdogan sutra u posjeti Sarajevu: Očekuje se niz susreta sa bh. zvaničnicima ali i jedna važna stvar

Predsjednik Republike Turske Recep Tayyip Erdogan doputovat će sutra, 6. septembra, u zvaničnu posjetu Bosni i Hercegovini. Očekuje se niz susreta sa bh. zvaničnicima.

FOTO: VYACHESLAV PROKOFYEV / EPA
FOTO: VYACHESLAV PROKOFYEV / EPA

Posljednji put Erdogan je u posjeti Bosni i Hercegovini bio u augustu prošle godine.

Bh. lideri su također odlazili u Tursku na sastanke s njim i drugim visokim dužnosnicima Turkiye. Erdogan će, pored Bosne i Hercegovine, posjetiti i Srbiju i Hrvatsku.

Turska i Bosna i Hercegovina imaju čvrste i istinski prijateljske veze. Zvanične diplomatske odnose dvije države uspostavile su 29. augusta 1992. godine.

“Mir i stabilnost regije i Evrope direktno su povezani s mirom i stabilnošću Bosne i Hercegovine. Važno je fokusirati se na očuvanje multietničkog, multikulturalnog i multireligijskog društvenog tkiva Bosne i Hercegovine i povećanje razvoja i blagostanja Bosne i Hercegovine”, navedeno je prije nekoliko dana u saopštenju Ministarstva vanjskih poslova Turkiye povodom obilježavanja 30. godišnjice uspostavljanja diplomatskih odnosa sa BiH.

Republika Turska jedan je od najvažniji partnera zemalja Zapadnog Balkana te se od predstojeće posjete predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana Bosni Hercegovini, Srbiji i Hrvatskoj očekuju dodatni pomaci u već dobroj saradnji ovih država u političkom i ekonomskom smislu.

Osim jakih kulturno-historijskih veza, u ovom dijelu svijeta u proteklim godinama Turska je igrala važnu ulogu na uspostavljanju trajnog i održivog mira, ali i dijaloga u pogledu smirivanja pojedinih političkih tenzija. Kroz trilateralne sastanke, uz posredstvo Turske, poboljšanja je saradnja u mnogim društveno-političkim oblastima između Srbije i Bosne i Hercegovine, ali i Hrvatske i Bosne i Hercegovine.

Isto tako, Turska je važan ekonomski partner i investitor na Zapadnom Balkanu što govori i na hiljade radnih mjesta otvorenih posredstvom predstavništava ove zemlje, ali i turskih kompanija koje posluju na prostoru od Sjeverne Makedonije, preko Kosova i Crne Gore, do Srbije, Bosne i Hercegovine i Hrvatske.

U proteklom periodu potpisivani su i mnogi ugovori o trgovinskoj razmjeni, gdje je Turska posebno povoljne uslove dala kompanijama iz zemalja Zapadnog Balkana što je direktno utjecalo i na otvaranje novih radnih mjesta u firmama čije je sjedište u zemljama ovog regiona.

Pročitajte još

Predsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH Zdravko Marinković smatra da je zvanična posjeta Erdogana Bosni i Hercegovini, ali i susjednim zemljama od velikog značaja kako za BiH, tako i za cijelu regiju.

“Ona je pokazatelj strateškog opredjeljenja Republike Turske za stabilnost i ekonomski napredak Bosne i Hercegovine, ali i cijele regije. Vjerujemo da će ista otvoriti vrata uspostavi novih poslovnih aranžmana i realizaciji određenih strateških infrastrukturnih projekata”, kazao je Marinković.

Prema podacima Centralne banke BiH (CBBH) Republika Turkiye je do 31. decembra prošle godine investirala ukupno 265,3 miliona eura ili 518,9 miliona KM, te je na desetom mjestu na listi zemalja najznačajnijih stranih investitora u BiH, sa učešćem od 3,1 posto u ukupnim investicijama.

U posljednjih pet godina, Bosna i Hercegovina s Republikom Turskom ostvaruje obim razmjene od 5,9 milijardi KM, s trgovinskim deficitom od 2,4 milijardi KM, te prosječnom pokrivenošću uvoza izvozom od 43,5 posto, s trendom pada pokrivenosti.

“Prošle godine je snažno porastao uvoz roba iz Turske u BiH i dostigao vrijednost od 1,1 milijardi KM, dok je izvoz BiH u Tursku bio 363 miliona KM, uz blagi trend porasta. Uvoz iz Turske vrlo je diferenciran, a vodećih 10 tarifa su proizvodi metalne industrije na bazi bakra, aluminija, željeza i čelika, zatim proizvodi tekstilne industrije (trikotaža, tepisi, modna odjeća), svježe i suho voće, te bijela tehnika”, kazao je Marinković.

Prema njegovim riječima, u periodu od januara do jula 2022. godine, bh. izvoz u Turske je 187,8 miliona KM, a uvoz iz Turske 855,4 miliona KM, dok je struktura razmjene slična kao i prethodne godine.