Svijet

Stoltenberg: Švedska i Finska spremne sarađivati s Turskom

Švedska i Finska spremne su da sarađuju s Turskom po pitanju njenih legitimnih sigurnosnih zabrinutosti zbog terorizma, izjavio je u srijedu u Bruwllesu generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg.

FOTO: FENA
FOTO: FENA

Govoreći na konferenciji za novinare uoči sastanka ministara odbrane NATO-a, Stoltenberg je potvrdio da NATO sada aktivno radi na narednim koracima u procesu pridruživanja Švedske i Finske.

Naglasio je da je Turska “važan saveznik” koji je “izrazio zabrinutost oko nekih specifičnih pitanja, posebno u vezi borbe protiv terorizma”.

Također je naglasio da Turska ima “legitimne zabrinutosti u vezi s njihovom borbom protiv grupe PKK i drugih (terorističkih) organizacija”. Istakao je da NATO, Evropska unija, kao i Finska i Švedska, PKK smatraju terorističkom organizacijom.

Stoltenberg je također pozdravio poruke Finske i Švedske o tome da su “spremne zaista poduzeti akcije i da bliže sarađuju s Turskom kako bi riješili sigurnosne probleme u vezi s terorizmom”.

Rekao je da je uvjeren da će saveznici, čak i ako bi to moglo potrajati duže nego što je prvobitno planirano, pronaći rješenje za članstvo Švedske i Finske, posebno jer je Ankara također za politiku otvorenih vrata NATO-a.

Švedska i Finska su formalno podnijele zahtjev za ulazak u NATO 18. maja, što je odluka podstaknuta ruskim ratom protiv Ukrajine, koji je počeo 24. februara. Turska, dugogodišnja članica Alijanse, izrazila je primjedbe na njihove kandidature za članstvo, kritikujući te zemlje zbog tolerisanja pa čak i podržavanja terorističkih grupa kao što su YPG/PKK i FETO.

Svi zahtjevi za članstvo u NATO-u moraju biti jednoglasno prihvaćeni u 30-članom Savezu.

Krajem maja Turska je u Ankari bila domaćin konsultacija sa švedskim i finskim delegacijama o njihovim kandidaturama za članstvo NATO-u. Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan je tada rekao da sastanci nisu bili “na željenom nivou”.

PKK je separatistička organizacija koja se nalazi na listi terorističkih grupa u Turskoj, Evropskoj uniji i Sjedinjenim Američkim Državama (SAD).

Tokom višedecenijske terorističke kampanje protiv Turske teroristi PKK-a ubili su najmanje 40.000 ljudi.