Magazin

Bijeli luk može ostati svjež i nekoliko mjeseci, ali ne u maslinovom ulju

Američki gastro bloger, kuhar vegetarijanac poznat po jednostavnim receptima, otkrio je kako duže sačuvati jedan od mnogima omiljenih začina, ali i čega se paziti.

FOTO: UNSPLASH
FOTO: UNSPLASH
Ilustracija

Cijena bijelog luka ili češnjaka već je duže vrijeme visoka, pa ne čudi što se mnogi među nama trude na razne načine da ga duže sačuvaju svježim, pogotovo kad su u pitanju glavice domaćeg češnjaka. Ako vam to do sada baš i nije polazilo za rukom, možda vam pomogne ovaj savjet.

Osim što je prilično jednostavan, možemo čak reći kako bismo ga se i sami sjetili da smo kao djeca malo više obraćali pažnju gdje naše nane ili mame čuvaju krompir, luk i, primjerice, spomenuti češnjak.

Kako ističe Jerry James Stone, američki gastro bloger, kuhar vegetarijanac poznat po jednostavnim receptima i trikovima, postoji provjerena metoda čuvanja ove namirnice, koja je mnogima jedan od omiljenih začina koji dodaju u svoja jela. Kako i sam obožava kuhati s češnjakom, u videu koji je objavio još prije nekoliko godina na svojem Facebook profilu objasnio je gdje ga čuvati kako bi ostao svjež i do, pazite sad – 6 mjeseci!

Pročitajte još

“Češnjak voli hladno mjesto. Voli suho mjesto i voli mjesto sa što manje svijetla”, tvrdi Jerry. Osim toga, ako ste ikad došli u napast i držali češnjak u hladnjaku pa se čudili zašto tako brzo proklije, odgovor je – smeta mu vlaga.

“Frižider nikako nije mjesto za skladištenje češnjaka, vlaga će ga samo još više ‘pogurati‘ da ranije proklija. Premda to nije toliko loše, dapače, može se konzumirati i proklijali izdanak češnjaka, cijela glavica će brže propasti”. To se, međutim, neće dogoditi ako ga čuvate na hladnom, suhom i tamnom mjestu, kao što su smočnica, metalna kutija s poklopcem ili kuhinjski ormarić (pod uvjetom da nisu blizu izvora topline i svjetla). No, recimo da to već činimo, jer sve navedeno će mnogima među nama zvučati kao “otkrivanje tople vode”, ali što učiniti da češnjak duže ostane svjež jednom kad smo “otvorili” glavicu!?

Prvo, ne držite ga u frižideru – brzo će proklijati. Drugo, ne čuvajte ga u plastičnoj vrećici – brzo će istrunuti. Treće, kaže Jerry, nikad ga ne potapajte u maslinovo ulje – to može biti opasno pa u najgorem slučaju čak uzrokovati botulizam.

Najbolja metoda da otvoreni češnjak ostane duže svjež je potopiti ga u ocat! Ako ga tako čuvate, ostat će svjež i to četiri mjeseca, samo vodite računa o datumu kad ste ga stavili u ocat. Kad taj period prođe, režnjeve češnjaka koji su ostali bacite, a ocat sačuvajte za dresing za salatu.

Za kraj, ako se još uvijek mučite kako brzo i lako očistiti češnjak, Jerry donosi i tri provjerena načina koja će vam olakšati tu muku. Prva dva ste vjerojatno već i sami usvojili, no treći je i nas iznenadio, piše Jutarnji.hr.