Život

Amir Radeljaš o stanju u narodnoj kuhinji za Bosnainfo: ‘Danas smo dobili donaciju 3.000 litara soka…’

Prošlo je šest mjeseci kako je ukinut PDV na doniranu hranu u Bosni i Hercegovini.

FOTO: FACEBOOK / NARODNA KUHINJA STARI GRAD SARAJEVO
FOTO: FACEBOOK / NARODNA KUHINJA STARI GRAD SARAJEVO

Za ovih pola godine kompanije u BiH koje se bave proizvodnjom ili trgovinom prehrambenim proizvodima nisu učinile značajno kako bi donirale hranu onima kojima je najpotrebnije.

Izmjenama Zakona o porezu na dodatu vrijednost koje su usvojene u junu ove godine omogućeno je da hrana u vrijednosti od oko 130 miliona KM na godišnjem nivou ne bude uništena nego donirana za one koji sebi ne mogu priuštiti nijedan obrok dnevno!

Pokrenuta je i kampanja “Niko gladan, niko sam”, a u toku je i kampanja “Gram, po gram za tone solidarnosti” koja traje do 31.01.2024. No, kao i sve, pa tako i doniranje hrane ide sporo.

Tek prva donacija koja je oslobođena PDV-a uručena je danas Narodnoj kuhinji Stari Grad, koja dnevno opslužuje više od 640 korisnika.

“Danas smo po prvi put dobili od Pomozi.ba robu na doniranu hranu na koju je ukinut PDV, dobili smo sokove, otprilike 3.000 litara, tako da svakoj porodici ide po paket. To je od danas krenulo, pa vidjet ćemo u buduće šta će biti.

Pročitajte još

Imamo 646 korisnika naše kuhinje, sve se na vrijeme isporučuje, svi su zadovoljni. Podjela obroka je od 8.30 sati do 11.00 sati svaki dan, naglašavam, građani svaki dan dobiju topli obrok i voće”, govori za Bosnainfo Amir Radeljaš, upravnik Narodne kuhinje Stari Grad, koji nam je istakao kako se broj korisnika povećava iz godine u godinu.

Treba istaći da je Humanitarno udruženje Pomozi.ba najaktivnije u svom humanom radu, gdje svoju svaku donaciji transparentno objave i učestvuju maksimalno u zalaganju kako bi se onima koji su u potrebi brzo olakšalo. No u cijelom ciklusu donacija hrane za udruženja i kompanije veliki problem stvara kratak rok za isporuku ali i često problem transporta, odnosno preuzimanja i skladištenja te robe. Digitalni registar kao ponuđeno rješenje bi omogućio da se informacije o doniranoj hrani povežu sa organizacijama koje pomažu ljudima u potrebi na lokalnom nivou.

Kako saznaje naš portal ko je izvršio i ko je primalac donacija do kraja godine biće transparentno za sve, kada bude dostavljen izvještaj Parlamentarnoj skupštini BiH.

Iz Narodne kuhinje Stari Grad za Bosnainfo poručuju kako dnevna isporuka hrane njihovim korisnicima nije upitna.

“Hvala Bogu dok postoji naše resorno ministarstvo, Kanton Sarajevo mi nemamo problema. Imamo naše građane donatore, imamo dugogodišnje firme koje doniraju, istakao bih Violetu i Lastu koje doniraju slatkiše za naše korisnike.

Pročitajte još

Za naredni period ne znam kako će biti, hvala Bogu imamo sve na vrijeme. Nas kao kuhinju nije niko kontaktirao za neku novu donaciju ili saradnju za narednu godinu. Opet kažem, danas smo prvi put dobili doniranu hranu od udruženja, pa nadamo se da će toga biti i u buduće. Želim se ovim putem zahvaliti svim našim donatorima i građanima, neko donese od sebe hranu, neko novac i sve se to iskoristi da se pomogne ljudima u potrebi”, kazao je Radeljaš za Bosnainfo.

U Bosni i Hercegovini ima najmanje 60 javnih kuhinja u kojima se hrani najmanje 16.800 ljudi.

Dodatno, mnogi primaju i dnevne obroke ili mjesečne pakete pomoći u namirnicama da bi preživjeli. U Bratuncu je 2021. godine otvorena i prva javna kuhinja za bebe, a u Lukavcu djeluje javna kuhinja za djecu sa invaliditetom.

Postoje zahtjevi za otvaranje javnih kuhinja u drugim sredinama gdje ih nema, a broj korisnica i korisnika javnih kuhinja stalno raste. Zbog drastičnih i progresivnih poskupljenja i teške ekonomske situacije, Udruženju Pomozi.ba sve više se sa zahtjevima za pomoć obraćaju i zdrave i radno sposobne osobe.

Istovremeno, prema podacima Agencije Ujedinjenih nacija, u BiH se godišnje uništava i baca oko 400.000 tona hrane.  Kompanije koje se bave prodajom i distribucijom hrane unište jednu trećinu pomenute hrane (140.000 tona), a preostale 2/3 bačene hrane predstavlja otpad od domaćinstava i pojedinki i pojedinaca.

Ove podatke treba stalno isticati kako bi svi bili odgovorniji prema hrani i učinili onoliko koliko je do nas da niko ne bude gladan u Bosni i Hercegovini!