Magazin

Znate li koliko izraza lica imaju mačke?

Mačke, koje su se dugo smatrale zagonetnim stvorenjima, pokazale su se kao vješti komunikatori, s bogatom lepezom izraza lica, što dovodi u pitanje zablude o njihovoj društvenoj prirodi.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Novo istraživanje svijeta mačje komunikacije znstvenicima je dalo neka iznenađujuća otkrića. U mačjem kafiću u Los Angelesu znanstvenici su pomno pregledali videosnimke i identificirali nevjerojatnih 276 različitih izraza lica domaćih kratkodlakih mačaka. Istraživanje je stoga pokazalo da mačke zapravo posjeduju bogatu lepezu izraza lica.

Dok tačan broj izraza lica koje psi mogu proizvesti ostaje nepoznat, vrijedno je napomenuti da čimpanze, koje se smatraju društveno ekspresivnijima, imaju 357 različitih izraza lica. Taj kontrast u društvenom ponašanju između mačaka i drugih izrazito izražajnih životinja čini novootkriveni opsežan repertoar mačjih izraza lica još intrigantnijim.

Razlike između domaćih i divljih mačaka

Nova otkrića otvaraju mogućnost da je 10.000 godina pripitomljavanja moglo utjecati na evoluciju komunikacijskih vještina mačaka, koje su inače samotne i teritorijalne. Teorija sugerira da su neke divlje mačke koje su došle u bliži kontakt s ljudima i njihovom hranom možda razvile društvenije ponašanje sa svojom vrstom, što je potencijalno poboljšalo njihov dugoročni opstanak.

Međutim, tek treba provesti izravnu usporedbu izraza lica domaćih i divljih mačaka. Unatoč tome, prethodna istraživanja pokazuju da pripitomljene mačke pokazuju veću društvenu toleranciju i više se ponašaju prijateljski nego divlje mačke.

Mačke imaju društvenu dimenziju

Nova studija, koja je objavljena u časopisu Behavioural Processes, pridonosi rastućem razumijevanju da domaće mačke imaju društvenu dimenziju koja se često podcjenjuje. Istraživanje, koje su vodile etologinja Lauren Scott i evolucijska psihologinja Brittany Florkiewicz s Kalifornijskog sveučilišta u Los Angelesu (UCLA), koristilo je sustav kodiranja lica za analizu izraza mačaka u mačjem kafiću u Los Angelesu. Navedeni sustav rastavlja iskrivljenja lica u specifične pokrete mišića.

Ispitujući svaki jedinstveni izraz i njegovu povezanu društvenu interakciju, američki znanstvenici kategorizirali su njih 45 posto kao izrazito prijateljske, a 37 posto kao izrazito agresivne. Ostatak je označen kao dvosmislen.

Prijateljski izrazi lica uključivali su zatvorene oči, s ušima i brkovima usmjerenim naprijed prema drugoj mački. S druge strane, agresivni izrazi lica uključivali su sužene zjenice, spljoštene uši i brzo lizanje usana.

Važno je napomenuti da je svaki od 276 izraza lica uočen samo nekoliko puta na snimci, zbog čega je znanstvenicima bilo teško utvrditi tačne emocije ili razloge koji stoje iza korištenja tih izraza lica kod mačaka.

Mnogi ljudi još uvijek smatraju mačke, pogrešno, uglavnom nedruštvenom vrstom. Jasno je da se događa puno toga čega nismo svjesni, ističe Daniel Mills, veterinarski biheviorist u razgovoru za Science.

Autori studije priznaju da okruženje mačjeg kafića, u kojem živi između 20 i 30 mačaka, može dati drukčije društvene signale u usporedbi s domaćim mačkama koje žive u manjim skupinama ili u izolaciji. Pozivaju na daljnje istraživanje odnosa između sukoba, natjecanja, suradnje među grupama mačaka i složenosti facijalnih signala koje koriste ti zagonetni kućni ljubimci.

Izvor: Science Alert