Magazin

Vrijedna mama: Pripremila sam 426 gotovih obroka u zimnici, mirni smo osam mjeseci 

FOTO: TIKTOK/SCREENSHOT
FOTO: TIKTOK/SCREENSHOT

Sad imam zalihe za otprilike dva obroka dnevno od oktobra do maja, kaže Kelsey i napominje kako na ovaj način ne mora brinuti oko kuhanja u dane kad ima drugih obaveza. 

Majka troje djece, Kelsey Shaw (30), uvijek u zimnici ima domaće konzervirano povrće, dosta riže i tjestenine i puno unaprijed pripremljenih obroka, začinskog bilja, riže i tjestenine. Počela je spremati hranu kad se porodica preselila u Crown Point, u američkoj državi Indiana, u septembru 2017. godine, gdje imaju farmu od pet hektara, ispričala je za australski portal news.com.  

Kaže da joj treba oko tri mjeseca da pohrani sve što želi sačuvati te da tako ima hrane kojom može prehraniti svoju porrodicu punih 8 mjeseci.  

“Kada smo se preselili na farmu, htjeli smo živjeti sporijim načinom života i htjeli smo znati što jedemo i odakle to dolazi. Sama sam učila kako čuvati hranu i naučila mnoge trikove, poput pravljenja želea od klipa kukuruza, koji ima okus meda”,  priča Kelsey, koja sada ima 426 gotovih obroka spremnih za zimu.  

@fiveacrefarm

Before you say “never show your stash”… dont. i share what i want you to see 😁 going strong with #winterawarenessmonth Ive been in the kitchen nonstop! #canning #homecanner #foodpreservation #homestead #homesteader #growyourownfood #farmersmarket#pressurecanning #stockyourshelves #prepper #gardentok #buylocal #oldsoul #dehydratedfood #foodprep #pantrytour @Excalibur Dehydrator

♬ Up and Away (v2) – GHOSTLAND

“Sve to zaista dugo traje. U vrtu provodim najmanje dva sata dnevno, a onda proces konzerviranja namirnica može trajati danima jer se stvarima vraćam u fazama. Ali, sad imam zalihe za otprilike dva obroka dnevno od oktobra do maja. To mi je pomoglo tokom pandemije, jer nismo morali paničariti da ćemo ostati bez hrane dok smo bili u lock-downu”, kaže.  

Porodica tokom ljetnih mjeseci jede svježu hranu sa svoje farme, svježe voće i povrće, te ima kokoši i koze koje daju mlijeko, a kasnije ih i jedu. Osim što tako znaju da jedu hranu koju su sami uzgojili, dakle bez aditiva, na taj način Kelsey ne mora brinuti oko kuhanja u dane kad ima drugih obaveza. 

Da bi uvijek imala sve spremno za obrok, ima i zalihu hrane koju ne uzgajaju, na primjer tjestenine i riže. Naime, udaljeni su oko 40 minuta vožnje od supermarketa, pa i na taj način štedi vrijeme, jer ovako tek svake dvije sedmice mora u kupovinu. 

“Pokušavam iskoristiti svaki dio hrane koji je moguće. Tako paradajz čuvam na nekoliko različitih načina”,  kaže. Dehidrira ih, pa pravi prah koji se može dodavati jelima, a u zimnici ima gotov umak od paradajza te nasjeckan paradajz u konzervi. 

Kako je to puno hrane, Kelsey povremeno obavlja i inventuru, kako bi znala s čime raspolaže i pregledala je li se nešto pokvarilo.  

“Za to je potrebno puno vremena, pa se često fokusiram na jednu stvar. Dakle, jednog dana ću pobrati sve paprike i sačuvati ih. Sljedeći dan ću to napraviti s paradajzom i tako dalje”, pojašnjava. Dodaje kako se cijela porodica trudi da budu zero waste, tako da se ostaci hrane daju kokošima ili se koriste u pripremi obroka za zimnicu.