Život

UN: Ova godina ruši sve klimatske rekorde

Prema klimatskim stručnjacima iz Ujedinjenih naroda (UN), 2023. će vjerovatno biti najtoplija godina od industrijalizacije.

FOTO: SCREENSHOT/AERNET
FOTO: SCREENSHOT/AERNET

Razmak u odnosu na prethodno najtoplije godine 2016. i 2020. bio je toliko velik do kraja oktobra da novembar i decembar praktično nisu mogli ništa promijeniti, objavila je Svjetska meteorološka organizacija (WMO) u svom preliminarnom izvještaju.

Ona ga je objavila u četvrtak na početku svjetske klimatske konferencije COP28 u Dubaiju. Konačan izvještaj neće izaći do prve polovine 2024.

Do, uključujući oktobar, globalna prosječna temperatura bila je 1,4 stepena iznad prosjeka za godine od 1850. do 1900. godine. Do sada se 2016. smatra najtoplijom godinom sa plus 1,3 stepena iznad predindustrijskog nivoa. 2020. je bila malo iza 2016. U julu, avgustu, septembru i oktobru ove godine, prosječne globalne temperature dostigle su mjesečne rekorde. Ono što je posebno bilo uočljivo jeste da globalna prosječna temperatura površine mora bilježi maksimalne vrijednosti za svaki mjesec od aprila.

Stručnjaci američke meteorološke agencije NOAA i službe EU za klimatske promjene Copernicus već su nekoliko puta rekli da će 2023. gotovo sigurno biti najtoplija godina.

Šef WMO-a Petteri Taalas govorio je o “zaglušujućoj kakofoniji porušenih rekorda”. “Moramo djelovati sada kako bismo ograničili rizike sve negostoljubivije klime u ovom vijeku i u vijekovima koji dolaze.”

Stručnjaci za klimu se nadaju da će više od 190 zemalja Dubaija usvojiti mjere za bržu transformaciju ekonomije ka klimatski neutralnom rastu. U videoporuci, generalni sekretar UN-a António Guterres pozvao ih je da preduzmu drastične korake kako bi ispunili cilj ograničavanja globalnog zagrijavanja na 1,5 stepeni. „Još ima nade“, rekao je.