BiH

Udruženje “Jer nas se tiče“: Posljednja presuda vratila vjeru u bolje sutra i u bh. pravosuđe

Velika pobjeda izvojevana na Kantonalnom sudu u Sarajevu kojom je poništen Plan prilagodbe za deponiju Uborak, bila je povod za današnju konferenciju za medije koju je organizovalo Udruženje građana “Jer nas se tiče“ iz Mostara. Tužba protiv Ministarstva okoliša Federacije Bosne i Hercegovine odnosila se na prilagodbu upravljanja otpadom na deponiji Uborak, javlja Anadolu Agency (AA).

FOTO: ANADOLIJA
FOTO: ANADOLIJA

“Postojeći plan donesen je samo radi forme, a ne da bi se riješili problemi sa kojima smo suočeni. I presuda navodi na zaključak da je Grad Mostar nastojao nametnuti plan kao trenutno rješenje, a sa stvarnom namjerom da ono na koncu bude trajno i da deponija zauvijek ostane na Uborku. Zbog toga zahtijevamo da se problem hitno riješi i to na zadovoljstvo svih strana, pa i građana nastanjenih blizu deponije, što bi podrazumijevalo hitnu sanaciju deponije“, rekla je aktivistkinja Aiša Mujala.

FOTO: ANADOLIJA
FOTO: ANADOLIJA

Kaže i kako su aktivisti iskoristili sve moguće pravne mehanizme, kao i da je nedavna presuda potvrdila opravdanost njihovih zahtjeva. U nepovrat su, ako govorimo o vremenu, nažalost otišle četiri godine, jer je deponija i danas na istom mjestu, primajući jednake količine smeća, bez obzira što su kapaciteti odavno manji.

“Branili su nam da se okupljamo, podizali su milionske tužbe protiv nas, izricali enormne kazne ljudima koji su se samo borili za svoje i zdravlje svoje djece. Podsjećam, 2019. inspekcijskim nalazom je ustanovljeno da deponija nema okolinsku dozvolu, te da se otpad odlaže kršeći standarde zaštite okoliša“, napominje Mujala.

Navodi i da je velika nada bilo održavanje lokalnih izbora, te uspostava lokalne vlasti u Gradu Mostaru. Međutim, velika nada na koncu je donijela i razočarenje, jer je prema mišljenju aktivista politika i dalje imala prste prilikom odlučivanja, pa je izostao i užurban rad na sanaciji i izmiještanju deponije.

FOTO: ANADOLIJA
FOTO: ANADOLIJA

“Priča o sanaciji i novoj lokaciji se polako stišala, u javnost je lansirana priča o izostanku adekvatne lokacije za novu deponiju, pojavio se i problem popunjenosti one na Uborku, pa se sve glasnije pričalo o Planu prilagodbe. U konačnom dokumentu nisu se našle naše primjedbe i zahtjevi, a koji su glasili da se postojeća deponija mora zatvoriti najkasnije za tri godine. Građani i dalje traže hitno zatvaranje ove deponije, kao i iznalaženje nove lokacije. Do danas nemamo ni slovo o novoj lokaciji, što znači da je gradska vlast bacila dvije godine svog rada“, dodaje Mujala.

Nedavna presuda vratila im je vjeru u bolje sutra u državi Bosni i Hercegovini, kao i vjeru u bh. pravosuđe o kojem mnogi govore loše. Najavili su nastavak borbe uz poruku da neće biti predaje.

“Neće nas pokolebati ni tužbe, ni kazne, ni prijetnje, ni šutnja vlasti, a oni će kad tad priznati da nisu dorasli funkcijama koje obnašaju. Ako smo u krivu, neka počnu raditi na iznalažanju nove lokacije. Moram na kraju naglasiti da smo prošle godine drugi put tužili Ministarstvo okoliša FBiH, i to zbog izdavanja nelegalne okolinske dozvole za deponiju Uborak, te da danas isčekujemo ishod. Nadamo se da će pravda ponovo pobijediti i da će presuda biti u korist građana“, kazala je na kraju Mujala.