Magazin

Tri ključna koraka kako bi koža bila dugotrajno preplanula i zdrava

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY

Plaža, dani odmora i užitak na suncu zahtijevaju od nas dobru pripremu i punu kozmetičku torbicu. Kreme za zaštitu od sunca treba koristiti tokom cijele godine, dok ljeti nema opravdanja da ih ne uvedete u obveznu dnevnu rutinu. Na plaži lice štitite faktorom 50, dok kreme za tijelo ne moraju biti tako visokog faktora, već će biti dovoljan faktor 20, posebno ako ste tamnoputi.

Tržište nudi mnogo kvalitetnih brendova inovativnih formula za lice i tijelo koje nisu teške i ne ostavljaju debeli bijeli sloj, a hrane te pritom izvrsno hidratiziraju kožu.

Uzmite u obzir i fina ulja koja štite, a posebno će goditi suhim tipovima kože. Efikasne su i mineralne kreme za lice sa zaštitnim faktorom koje će zadovoljiti potrebe osjetljivih i problematičnih koža, a želite li ten dodatno ujednačiti, tu su tonirane kreme SPF 50 jer savršeno štite i toniraju, pa vam puder neće trebati.

Iako je ljeto vrijeme i za odmor, podsjećamo da bez obzira o kojoj se jačini faktora radi, kreme moramo nanositi više puta dnevno za potpunu zaštitu. Naime, treba se prisjetiti, pogotovo uoči najtoplijih dana u godini, da UVA i UVB zrake izazivaju oštećenja kože. UVA uzrokuju privremeno starenje kože, odnosno bore i isušenost, dok UVB mogu utjecati na pojavu opekotina. Treba znati da sa sunca stižu UV, vidljiva i infracrvena svjetlost. Plavo-ljubičasti dio spektra ima izuzetno visok stepen energije te ga znamo kao visokoenergetsku vidljivu svjetlost ili HEV (High Energy Visible). Baš kao što to rade UV zrake, tako i HEV generira slobodne radikale, a oni su česta tema rasprava o starenju kože.

Upravo ti slobodni radikali potiču kožu da proizvodi enzime čija je uloga razgradnja kolagena i elastina. A ako uzmemo u obzir da su upravo kolagen i elastin zaslužni i zaduženi za mladolik ten, postaje jasno da je to još jedan razlog za svakodnevno korištenje krema sa zaštitnim faktorom. Taj proces poznat je u kozmetičkom vokabularu kao oksidativni stres, odnosno uzročnik fotostarenja kože. Tu je još jedan poremećaj kože, koji se pojavljuje kod većine žena, s godinama, a to je hiperpigmentacija, odnosno neujednačenost i mrljavost lica pa ono djeluje kao da je prljavo. Kozmetički stručnjaci ih zovu melazme i sunčane mrlje, a uzrokuju dubinska oštećenja kože, kojih se nije tako lako riješiti. Naravno, to ne moraju biti vidljive promjene na prvu, već koža pamti pa je jasno da je naše uživanje na plaži u neku ruku riskantno ako ne koristimo odgovarajuće kreme.

Uostalom, to je i užitak, današnje kreme za sunce obogaćene su hidratizirajućim sastojcima, uglavnom su lakše nego prije. Prošla su vremena teških formula, danas tražimo zaštitu s faktorom koja će istovremeno odraditi zahtjevnu ulogu podloge za šminku. A nakon svega, kad dođe noć, koža odjednom počne zatezati, pogotovo nakon tuširanja ili pod slojem skorene soli. Nekima ta so jako smeta, ali možete je iskoristiti za instant-piling, nanašanjem kreme koja hidratizira. Nakon toga je lijepo oprati se slatkom vodom, isprati sve s kože i osvježiti je.