Magazin

Toplotni udar kod djece i beba: Kako da prepoznate simptome, spriječite ga i pomognete u ključnom trenutku 

FOTO: PEXELS
FOTO: PEXELS

Toplotni udar je ozbiljno stanje koje treba hitno tretirati i može se pojaviti kod bilo koga. Postoje sličnosti u načinu na koji se toplotni udar javlja kod odraslih i djece, ali neki simptomi su češći kod djece. Ovo su znakovi na koje treba obratiti pažnju. 

Toplotni grčevi 

Prema Kidshealth-u, oni su kratki, bolni grčevi mišića u nogama, rukama ili stomaku koji se mogu desiti tokom ili nakon pretjerane aktivnosti na ekstremnoj vrućini. Znojenje tokom intenzivne fizičke aktivnosti dovodi do toga da tijelo gubi so i tečnost. Ovaj nizak nivo soli izaziva grčeve. 

Djeca su posebno izložena riziku od toplotnih grčeva kada ne piju dovoljno tečnosti. Iako bolni, toplotni grčevi sami po sebi nisu ozbiljni, mogu biti prvi znak ozbiljnije toplotne bolesti, tako da ih treba odmah liječiti kako bi se izbjegli problemi. 

Toplotna iscrpljenost 

Simptomi toplotne iscrpljenosti uključuju: glavobolju, vrtoglavicu i konfuziju, kao i gubitak apetita i mučninu, znojenje i blijedu, ljepljivu kožu, grčevr u rukama, nogama i stomaku, ubrzo disanje ili puls visoka temperatura od oko 40 stepeni Celzijusa, te dehidratacija. 

Simptomi su često isti kod odraslih i djece, iako djeca mogu postati izuzetno umorna i pospana. Ako neko pokazuje znake toplotne iscrpljenosti, treba ga ohladiti. 

Toplotni udar 

Najteži oblik toplotne bolesti je toplotni udar. Toplotni udar je za hitnu medicinsku pomoć i opasan je po život. U toplotnom udaru, tijelo ne može da reguliše sopstvenu temperaturu. Tjelesna temperatura može porasti iznad 40 stepeni, što može dovesti do oštećenja mozga ili čak smrti ako se brzo ne liječi. Potrebna je brza medicinska pomoć da bi se tjelesna temperatura stavila pod kontrolu. 

Djeca su u opasnosti od toplotnog udara ako se previše obuku ili imaju intenzivnu aktivnost po toplom vremenu, a da ne piju dovoljno tečnosti. Toplotni udar se takođe može desiti kada dijete ostane u automobilu po toplom danu. Kada je spoljna temperatura naprimjer 33 stepena, temperatura u automobilu može da dostigne 51 stepen za samo 20 minuta, brzo podižući tjelesnu temperaturu do opasnih nivoa, piše Blic. 

Znaci toplotnog udara kod djece i beba 

Pozovite hitnu medicinsku pomoć ako je vaše dijete bilo napolju na ekstremnim temperaturama ili drugom vrućem okruženju i pokazuje jedan ili više od ovih simptoma toplotnog udara: jaka glavobolja, slabost, vrtoglavica, zbunjenost, mučnina, ubrzano disanje i rad srca, gubitak svijesti, ne znoje se, crvena, vruća, suha koža, temperatura od 40 ili više. 

Kako nekoga ohladiti 

Ako neko ima toplotnu iscrpljenost, slijedite ova četiri koraka: 

Premestite ih na hladno mjesto. Neka legnu i lagano podignite stopala. 

Neka piju puno vode. Sportska ili rehidrirajuća pića su uredu. 

Ohladite njihovu kožu – poprskajte ili spužvom nanesite vodu. Hladne obloge oko pazuha ili vrata su također dobre. 

Ostanite sa njima dok im ne bude bolje. Trebalo bi da počnu da se hlade i osjećaju bolje u roku od 30 minuta. 

Kako spriječiti iscrpljenost i toplotni udar 

Postoji visok rizik od toplotne iscrpljenosti ili toplotnog udara tokom vrućeg vremena ili vežbanja. Da biste spriječili toplotnu iscrpljenost ili toplotni udar: pijte dosta hladnih pića, posebno kada vježbate uzmite hladne kupke ili tuševe nakon, nosite svijetlu, široku odjeću, naprskajte vodom kožu ili odjeću, izbjegavajte sunce između 11 i 15 sati, izbjegavajte višak alkohola i izbjegavajte ekstremne vježbe.