Kolumne

RJEČNIK POP KULTURE: Ovo je priča o princezi Diani, jednoj od najvećih ikona XX vijeka

Kada je 24. februara 1981. godine objavljeno da će se nasljednik engleske krune, princ Charles oženiti Dianom Spencer (1961.), kćerkom Earla Spensera, inače običnog konjičkog kapetana kraljice Elizabethe, niko nije ni slutio da će ova devetnaestogodišnja supermondena gospođica postati jedna od najvećih ikona XX vijeka.

FOTO: RUSS QUINLAN/WIKIMEDIA
FOTO: RUSS QUINLAN/WIKIMEDIA

U početku stidljiva, Lady Di, kako ju je prozvala štampa, nije ni sanjala da će kroz samo par godina postati najslikanija i najpopularnija članica kraljevske porodice.

Sredinom devedesetih godina mnogobrojni tabloidi, paparaci i cijela jedna trač industrija u dobroj mjeri je zavisila od hirovitih ekscesa princeze od Velsa, gospođe Diane.

Lady Di je imala više naslovnih strana od bilo koga u historiji štampe i značila je mnogo više za britansku modnu industriju, čak i od tamošnjih najpoznatijih kreatora i manekenki.

Od Caroline Walker do Brucea Oldfielda, kreatori visoke mode imali su u Lady Diani najboljeg mogućeg manekena, osobu koja je u sebi sjedinjavala visoku sofisticiranost britanske aristokratije i kemp dekadenciju engleske pop kulture.

Od kada joj je Michael Jackson posvetio pjesmu “Dirty Diana”, ona je postala globalni pop fenomen, fetiš ikona za masovnu konzumaciju.

Dianini fan-klubovi, armija obožavatelja širom svijeta i, prije svega, mediji pretvorili su ovu neupadljivu, ružnjikavu princezu u seks-simbol devedesetih.

Mediji su učinili da se mlađahna Diana potpuno preobrazi, od pitome i skromne dame engleskog dvora koja je princu podarila nasljednike, do samosvjesne feministički nastrojene moderne žene.

Desilo se upravo ono čega se čitava tradicionalna Britanija plašila, Lady Di je konačno odlučila da se razvede od princa Charlesa (zbog njegove preljube) i da joj pritom pripadne jedno čitavo malo bogatstvo.

Nikada se u historiji nije desilo da se jedna princeza samovoljno rastavi od princa i da sa sobom povede djecu, nasljednike krune.

Upravo je u tome sva čudesnost mita o Lady Di i dokaz koliko su mediji danas zaista moćni.

Ogroman dio britanske javnosti stao je na njenu stranu i oprostio joj taj, možda samo vijekranije, smrtni grijeh.

Na određeni način, Diana je tim potezom učinila ozbiljan napad na dosta klimavu britansku monarhiju i otvorila prostor za pobjedu laburista nad konzervativnim braniocima engleske krune.

Aukcija njene “kraljevske” garderobe u Sotbyju, kao i trač o njenoj vezi s Dodijem Al Fayedom, arapskim bogatašem i nasljednikom imperije Mohameda Al Fayeda, čovjeka koji je britanskojtradiciji oduzeo simbol – robnu kuću “Harrods”, bili su novi napad na britansku kraljevsku porodicu.

Uz Jacqueline Onassis, Diana Spencer svakako predstavlja jednu od najzagonetnijih žena XX vijeka, onih žena koje su svojom samosviješću pomjerale granice ustaljenih društvenih normi.

U saobraćajnoj nesreći u jednom tunelu ispod Pariza, Diana i Dodi Al Fayed izgubili su život 31. avgusta 1997. godine, bježeći od nemilosrdnih novinara i paparaca.

Tako se Lady Di i definitivno pretvorila u legendu.

Da li je to bila obična nesreća?

Slično kao i Grace Kelly, princezu od Monaka, tamna luksuzna limuzina odvezla je i Lady Di sa ovoga svijeta.