Magazin

Najnovije istraživanje: Uspostavljena veza između udaranja djece po stražnjici i tolerancije na fizičko zlostavljanje

Nasiljem prema djeci se smatra fizičko kažnjavanje i svako drugo ponižavajuće postupanje.

FOTO: MIRJANA ČVORIĆ GUBELIĆ / RINGIER
FOTO: MIRJANA ČVORIĆ GUBELIĆ / RINGIER

Naime, novo istraživanje upozorava na to da djeca koja su fizički kažnjavana, u odrasloj dobi razviju veću toleranciju na fizičko zlostavljanje. To znači da će vjerojatnije isto ponašanje primjenjivati pri odgoju vlastite djece, ali i u odnosu s partnerom.

Spomenutu studiju proveli su stručnjaci sa sveučilišta u Michiganu koristeći podatke iz 56 zemalja, a ispitali su odnos između discipliniranja djeteta udarcem po stražnjici i fizičkog zlostavljanja općenito. Istraživači su bili zainteresirani za ovu vezu i također su teoretizirali da, ako bi se smanjilo kažnjavanje djece udarcima po stražnjici, možda bi se u cijelom svijetu smanjilo i cjelokupno fizičko zlostavljanje.

Voditeljica studije Julia Ma napominje da udarci po stražnjici često prolaze ispod radara jer je izuzetno malo vjerojatno da će roditelj biti optužen ili uhićen za takav postupak. Zakoni se razlikuju od zemlje do zemlje i definicija zlostavljanja djece se mijenja, ali postoji vrlo tanka linija između njih.

Prema rezultatima, ako uzmete 100 djece, njih 32 bi bilo udarano po stražnjici, a sedam bi prijavilo fizičko zlostavljanje. Ako se pak ne bi primjenjivali udarci po stražnjici, naposljetku bi došlo do čak četiri manje slučaja zlostavljanja, prema procjenama stručnjaka.

Djeca izložena kažnjavanju udarcima po stražnjici uče da je udaranje u nekim slučajevima u redu i stoga to može biti zbunjujuće za djecu. Mnoge organizacije su pozvale na ukidanje takvih postupaka i njihovo potpuno uklanjanje iz roditeljske prakse.