Svijet

Na Smrtonosnoj zemlji nije samo fikcija Stevena Seagala

Steven Seagal je istaknuti propagandista Kremlja. Putin mu je za to sada uručio medalju. Ali ova dva muškarca imaju mnogo više zajedničkog od toga.

FOTO: ILUSTRACIJA/BBC
FOTO: ILUSTRACIJA/BBC

Oni su starinski i obojica imaju strast prema borilačkim vještinama: Vladimir Putin i Steven Seagal. Ovaj dvojac, koji na prvi pogled izgleda tako različit, mnogo je bliži nego što bi očigledne sličnosti sugerisale. Ruski predsjednik je bivšem američkom glumcu pronašao duhovnog brata. Čovjek koji je kontradiktoran kao i on sam.

Jer Seagal, koji je rođen u Michiganu, već decenijama luta (filmskim) svijetom naizgled bez orijentacije. Čak i ako bi i sam to sasvim sigurno vidio drugačije, ipak je jednom uvjerljivo rekao: “Svaki veliki ratnik je i učenjak, pjesnik i umjetnik”. Prikladno, stekao je ime sa B-Movies, mutirajući u lopticu za uništavanje 1980-ih i 1990-ih.

Seagal i kontradikcije

Takođe je sljedbenik tibetanskog budizma. Učenje koje širi ideal nenasilja. Steven Seagal je vegetarijanac, zagovornik dobrobiti životinja, zaštitnik prirode i zagovornik ljudskih prava Indijanaca. Godine 1999. organizacija PETA ga je odlikovala za njegovu posvećenost zaštiti slonova. Džin sa upečatljivim pleterom svira gitaru i pjeva o “težnji za harmonijom” u svojim seoskim pjesmama.

S druge strane, tu je majstor za sve zanate, mačo Seagal. On lomi zapešće Seanu Conneryju na setu, baci kaskadera o zid i daje ostavku na posao šerifa Luizijane 2010. godine nakon interne istrage o trgovini ljudima i pokušaju silovanja.

Godine 2017. Steven Seagal je dospio na naslovnice kada ga je nekoliko žena optužilo za seksualno uznemiravanje i zlostavljanje. Glumica Portia de Rossi optužila ga je da je otkopčao pantalone pred njom tokom probe. Godinu kasnije, jedna žena tvrdi da je silovao Seagal 1993. kada je imala 18 godina. Nikada nije podignuta optužnica zbog zastare. Seagal negira optužbe – i iznenada je napustio intervju sa BBC-ovom voditeljicom 2018. godine kada ga je pitala o optužbama.

Njegova karijera akcione zvijezde duga je, do kraja 1990-ih gotovo da nije preostala uloga za Seagala. U SAD- u više nije potreban , njegovi filmovi se smatraju otrovom na blagajni, pa spas traži na istoku. Stiven Sigal je 2016. dobio srbijansko državljanstvo, a iste godine Putin mu je dao ruski pasoš.

Njegove slike obilaze svijet. Za ruskog predsjednika one su najbolji propagandni materijal vjeran motu: Pogledaj, holivudska zvijezda želi da bude Rus. Od tada Putin je u više navrata koristio svoj američki dar u svoje svrhe, pretvarajući Seagala u propagandno oruđe.

Sada isto. Nedavno je odlikovao Stevena Seagala Ordenom prijateljstva. Priznanje je dobio za “veliki doprinos razvoju međunarodne kulturne i humanitarne saradnje”. Ono što su njemački političari poput Matthiasa Platzecka i Erwina Selleringa vratili nakon izbijanja rata u Ukrajini, jer su i oni svojevremeno odlikovani ovom medaljom, Steven Seagal prihvaća poljupcem godinu nakon ruske invazije.

Čak se i Gérard Depardieu ili Silvio Berlusconi distanciraju

Ovo čini Seagala jednom od posljednjih preostalih slavnih ličnosti na Zapadu odanih Kremlju. Na kraju krajeva, Putin je svojevremeno gajio prijateljstva sa slavnim ličnostima poput Gérarda Depardieua, Silvija Berlusconija i Olivera Stounea. Ali od ruske invazije na Ukrajinu svi su manje-više jasno okrenuli leđa despotu i osudili rusku agresiju. Ali Steven Seagal ostaje na liniji Kremlja.

Ovaj 70-godišnjak nije iznad toga da brani akcije Rusije u Ukrajini. Prošlog avgusta 70-godišnjak je posjetio istočnu ukrajinsku regiju Donjeck i tamo se sastao sa vođom proruskih separatista Denisom Puschilinom kako bi ga uvjerio u svoju podršku. Ovakve propagandne pojave dio su čitavog mnoštva sličnih Seagalovih kurioziteta.Na Putinov 70. rođendan prošlog oktobra, Seagal, koji sada živi u Rusiji , snimio je video u kojem Putina naziva “jednim od najvećih lidera na svijetu”. Ovakvi videozapisi više nisu neuobičajeni. Seagal je takođe rado viđen gost na državnoj televiziji.

Naprimjer, nakon gotovo šest mjeseci rata posjetio je televizijsku emisiju Putinovog propagandiste Vladimira Solovjova. Tamo je Seagalu tada bilo dozvoljeno da iznosi rečenice poput onih iz priručnika Kremlja: “Proučavam ovaj sukob i promatram veliku količinu lažnih vijesti”, jedna je od njih. Druga glasi: “Lažne vijesti su gore od nuklearnog oružja”.

“Zato što sam Rus, ovo je moja domovina”

Drugi put ga Solovjov pita: “Mnoge kulturne ličnosti pobjegle su iz Rusije što su brže mogle nakon 24. februara. Ali vi ste vratili se! Zašto?” A Seagal odgovara: “Zato što sam Rus. Ovo je moja domovina”. Začudo, on to ne govori na ruskom, već na svom maternjem engleskom.

Voditelj je zadovoljan Seagalovim nastupom: „Sviđa mi se taj odgovor“, odgovara ozbiljnim tonom. Vladimiru Putinu takođe će se svidjeti – i zato je pola godine kasnije odlučio da mu dodijeli Orden prijateljstva.

Jer čini se da nešto drugo povezuje ova dva čovjeka: vrijeđani od svjetske javnosti, njihova jedina opcija je da pobjegnu na front. Za Putina to znači signal Zapadu: Sa Seagalom trubi o svojoj propagandi sve do Hollywooda. Za Seagala je obrnuto: Istok mu je sada jedina preostala opcija u karijeri. Putin mu barem daje malo pažnje. I tako se njih dvoje sretnu u sredini, izvode sljedeće poglavlje kremaljskih kurioziteta na svojoj maloj sceni, kaže t-online.de.