Svijet

Američki mediji: Kim Jong Un ide kod Putina da razgovaraju o oružju

Sjevernokorejski vođa Kim Jong Un planira ovog mjeseca otputovati u Rusiju kako bi se sastao s predsjednikom Vladimirom Putinom, rekao je američki zvaničnik za CBS.

FOTO: 
KCNA/EPA
FOTO: KCNA/EPA

Dvojica lidera razgovaraće o mogućnosti da Sjeverna Koreja opskrbi Moskvu oružjem kako bi podržala njezin rat u Ukrajini, rekao je zvaničnik.

Tačno mjesto planiranog sastanka nije poznato.

Nije bilo komentara na izvještaj, koji su prenijeli i drugi američki mediji, iz Sjeverne Koreje ili Rusije.

Izvori su za New York Times rekli da će Kim najvjerovatnije putovati oklopnim vozom.

Mogući sastanak dolazi nakon što je Bijela kuća rekla da ima nove informacije da pregovori o oružju između dviju zemalja “aktivno napreduju”.

Glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost John Kirby rekao je da je ruski ministar odbrane, Sergej Šojgu, pokušao “uvjeriti Pjongjang da proda topničko streljivo” Rusiji tokom nedavne posjete Sjevernoj Koreji.

Oružje izloženo na sastanku uključivalo je interkontinentalni balistički projektil Hwasong, za koji se vjeruje da je prvi ICBM u zemlji koji koristi čvrsto gorivo. Bio je to prvi put da je Kim otvorio vrata zemlje stranim gostima od pandemije Covida.

Gospodin Putin i gospodin Kim su od tada razmijenili pisma “obećavajući da će povećati svoju bilateralnu saradnju”, rekao je.

“Pozivamo DNRK da prekine svoje pregovore o oružju s Rusijom i da se pridržava javnih obaveza koje je Pjongjang dao da Rusiji neće isporučivati ​​niti prodavati oružje”, rekao je Kirby.

Upozorio je da će SAD poduzeti mjere, uključujući nametanje sankcija, ako Sjeverna Koreja bude opskrbljivala Rusiju oružjem.

I u Washingtonu i u Seulu postoji zabrinutost oko toga šta bi Sjeverna Koreja dobila zauzvrat za takav dogovor, koji bi mogao rezultirati povećanom vojnom saradnjom između dviju zemalja u Aziji.

U ponedjeljak je južnokorejska obavještajna služba izvijestila da je Šojgu predložio Rusiji, Kini i Sjevernoj Koreji da održe zajedničke pomorske vježbe, slične onima koje izvode SAD, Južna Koreja i Japan.

Drugi strah je da bi Rusija mogla opskrbljivati ​​Sjevernu Koreju oružjem u budućnosti, u vrijeme kada ga Pjongjangu najviše treba.

Što je još više zabrinjavajuće, Kim Jong Un bi mogao zatražiti od Putina da mu osigura naprednu tehnologiju oružja ili znanje, kako bi mu pomogao da napravi proboj u svom programu nuklearnog oružja.

Međutim, dogovor bi mogao biti više transakcijski nego strateški. Za sada Rusija treba oružje, a sankcionisana Sjeverna Koreja treba novac i hranu.

New York Times je izvijestio da bi se sastanak Kima i Putina mogao održati u lučkom gradu Vladivostoku, na istočnoj obali Rusije.

Diplomatski dopisnik Edward Wong rekao je kanalu BBC News da je prethodni tim sjevernokorejskih zvaničnika otputovao u Vladivostok i Moskvu krajem prošlog mjeseca.

Oni su “uključivali sigurnosne službenike koji se bave protokolom oko putovanja vodstva, tako da je to bio snažan znak za dužnosnike koji ovo promatraju”, rekao je Wong.

Pjongjang i Moskva prethodno su negirali da Sjever opskrbljuje Rusiju oružjem za upotrebu u ratu u Ukrajini.

John Everard, koji je bio ambasador Ujedinjenog Kraljevstva u Sjevernoj Koreji između 2006. i 2008. godine, rekao je za BBC da je publicitet oko mogućeg posjeta “jak razlog zašto je malo vjerojatno da će do posjeta doći”.

“Kim Jong Un je potpuno paranoičan po pitanju svoje lične sigurnosti. Jako se trudi zadržati svoje kretanje u tajnosti i ako se zna da planira ići u Vladivostok na susret s predsjednikom Putinom, vjerovatno će samo otkazati cijelu stvar”, rekao je.

Pjongjang zna da je Moskva “očajna” za streljivom i da će cijena koju će Sjeverna Koreja tražiti za njih biti “zaprepašćujuće visoka”, dodao je.

Dok Sjeverna Koreja ima zalihe oružja “u vrlo lošem stanju”, dodao je.

Dvojica lidera posljednji su se put sastala u aprilu 2019. godine, kada je Kim stigao vozom u Vladivostok. Dočekali su ga zvaničnici sa tradicionalnim služenjem kruha i soli. To je vjerovatno bio i posljednji put da je Kim putovao u inostranstvo.

Nakon sastanka, Putin je rekao da će Kim zahtijevati “sigurnosne garancije” kako bi napustio svoj nuklearni program.

Taj se sastanak dogodio samo nekoliko mjeseci nakon sastanka na vrhu u Vijetnamu između Kima i tadašnjeg američkog predsjednika Donalda Trumpa, koji nije uspio postići napredak u denuklearizaciji Korejskog poluotoka.