Magazin

Jeste li probali ulje origana? Uništava bakterije, ovo su njegove prednosti, ali neki ga nikako ne smiju koristiti

Origano je prestao biti samo dodatak na pizzi i dobiva svoje mjestu u alternativnoj medicini. I to u obliku ulja.

FOTO: UNSPLASH
FOTO: UNSPLASH
Ilustracija

Neki tvrde da može pomoći u održavanju zdravlja crijeva i umanjiti fizičku bol, a u njega se kunu i zvijezde kao što su Kristen Bell i Emily Blunt. Međutim, je li ulje origana toliko dobro? Evo što kažu stručnjaci.

Što je ulje origana?

Ulje origana je tvar koja se nalazi u lišću i stabljikama biljke origana.

Važno je naglasiti da se ne smiju koristiti sve vrste ulja origana. Općenito, ulje origana koje se koristi kao suplement (za jedenje) se obično zove “ulje od origana”, objašnjava Isa Kujawski, registrirana dijetetičarka i osnivačica Mea Nutritiona. Takva verzija ulja se obično može pronaći u kapsulama ili je razrijeđena u drugim uljima, poput kokosovog, bademovog ili maslinovog.

Isto tako, naziva se suplementom jer može biti dodatak prehrani, ali ne i zamjena za hranu.

– Eterično ulje origana je, s druge strane, 100 posto nerazrijeđeno ulje – kaže objašnjava Kujawski. Ova vrsta ulja je visoko koncentrirana i također se treba razrijediti, ali samo za topikalnu upotrebu ili aromaterapiju. Dakle, nikako se ne smije konzumirati.

U ovom članku ćemo se fokusirati na ulje origana koje se koristi kao suplement.

Zdravstvene dobrobiti

Moramo naglasiti da ne postoji puno istraživanja o zdravstvenim benefitima ulja origana. Dostupne su brojne studije na životinjama i laboratorijska istraživanja, stoga učinci na ljudima ne moraju biti isti. Unatoč tome, ulje origana ima odlične sastojke koje vam mogu pomoći u održavanju cjelokupnog zdravlja, piše Zivim.hr.

Pomaže kod hroničnih bolesti/stanja

Zahvaljujući mnoštvu antioksidansa, ulje origana može smanjiti oksidativni stres i utjecaj slobodnih radikala, što u konačnici može smanjiti kronične bolesti. Slobodni radikali su štetne molekule koje, u velikim količinama, mogu oštetiti zdrave stanice. Ako se nakupi previše slobodnih radikala, dolazi do oksidativnog stresa koji može doprinijeti razvoju srčanih bolesti i raka.

Antioksidansi mogu pomoći u sprječavanju takvih bolesti ublažavanjem oksidativnog stresa. Kujawski naglašava da u tome može pomoći karvakrol, jedan od glavnih antioksidansa u ulju origana. On ne samo da uklanja slobodne radikalne nego povećava antioksidativna svojstva stanica.

Drugi važan antioksidans u ulju origana je timol, on također neutralizira slobodne radikale i pojačava učinke antioksidansa u drugim stranicama.

Može ublažiti bol

Karvakrol u ulju origana može igrati ulogu u ublažavanju boli. Oksidativni stres može dovesti do upale. S vremenom se kronična upala može manifestirati kao fizička bol, što može dovesti do bolova u mišićima i zglobovima. No, kako karvakrol smanjuje slobodne radikale (a time i oksidativni stres), također može pomoći u ublažavanju bolova uzrokovanih upalom, objašnjava Jonathan Purtell, registrirani dijetetičar iz bolnice Lenox Hill.

Laboratorijska studija iz 2020. otkrila je da karvakrol može potisnuti stanične puteve koji uključuju bol, što sugerira da ovaj antioksidant može imati analgetski učinak. Slično tome, studija na životinjama je otkrila da karvakrol može smanjiti upalu i bolove kod miševa. Naravno, potrebne su dodatne studije kako bi se sa sigurnošću moglo reći da je isti učinak i na ljudima.

Potiče kognitivno zdravlje

Kao što smo više puta napomenuli, oksidativni stres igra važnu ulogu u razvoju kroničnih bolesti. To uključuje i neurodegenerativne bolesti, stanja koja obilježava opadanje živčanih stanica u mozgu ili živčanom sustavu. U ovom slučaju, slobodni radikali oštećuju neurone (živčane stanice) i smanjuju njihovu funkciju. Tijekom vremena, takva oštećenja povećavaju rizik od neurodegenerativnih bolesti kao što su Alzheimerova i Parkinsonova bolest.

No, pregled iz 2021. godine pokazao je da antioksidans karvakrol može držati oksidativni stres pod kontrolom te tako spriječiti neurodegenerativne bolesti. Uz to, brojni znanstvenici su smatraju karvakrol alternativnim oblikom liječenja neuroloških bolesti.

Održava zdravlje crijeva

Naša crijeva su dom milijardama mikroorganizama, koje se kolektivno zovu crijevna mikrobiota. Ako se u crijevnoj mikrobioti nalazi više loših bakterija i mikroorganizama, nastat će disbalans, a možda će se javiti i simptomi poput proljeva i nadutosti.

Dijetetičarka Kujawski ističe da ulje origana može pomoći u održavanju ravnoteže crijevnog mikrobiota. Naravno, i tu glavnu ulogu igraju karvakrol, timol i monoterpeni jer imaju antimikrobne učinke. Što znači da mogu čak i vratiti crijeva u balans i riješiti se određene količine “loših” bakterija.

Koji su rizici konzumacije ulja origana?

Iako postoje brojne prednosti konzumacije ulja origana, nije za svakoga. Naime, možete biti alergični na njega ako imate alergije na određene biljke i začine. Primjerice ako ste alergični na ružmarin, timijan, metvicu, limun, nemojte koristiti ulje origana.

Neki ljudi također mogu biti osjetljivi na fenolne spojeve (aktivne tvari poput karvakrola) u ulju origana što dovodi do mučnine, glavobolje i umora.

Ako uzimate antikoagulanse (tzv. razrjeđivače krvi) kako biste spriječili stvaranje krvnih ugrušaka, razgovarajte sa svojim liječnikom prije uzimanja ulja origana jer može razrijediti krv. Drugim riječima, uzimanje lijekova za razrjeđivanje krvi i ulja origana može povećati ovaj učinak i u konačnici rizik od prekomjernog krvarenja.

Više čitajte OVDJE.