Magazin

Jeste li probali čaj od lovora, kako ga napraviti i za šta je dobar?

Čaj od lovora ima umirujuće djelovanje zbog čega se često koristi za ublažavanje stresa i tjeskobe, a posebno je koristan za čišćenje respiratornog sistema.

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY
Ilustracija

Iako se listovi lovora tradicionalo koriste u kuhinji kao začin koji jelima daje aromatičnu pikantnost, kada se ova mediteranska biljka pripremi u obliku čaja ima ljekovita svojstva i blagotvoran uticaj na brojne zdravstvene izazove, piše Telegram.hr-

Čaj od listova lovora u tradicionalnoj su se medicini koristili za čišćenje sinusa, hormonsku ravnotežu, poboljšanje probave, funkcionalan rad imuniteta i za smanjenje upala u tijelu. Istraživanja ove ljekovite biljke pokazala su kako sadrži brojne korisne sastojke koje uključuju minerale kalij, bakar, mangan, selen, magnezij, kalcij, cink i željezo.

Zbog vitamina iz grupe B, čaj od lovora koristi se za ujednačen rad metabolizma, poboljšan rad živčanog sistema i opuštanje mišića. Dodatno, lovor je bogat i vitaminom C i vitaminom A, te sadrži visok udio folne kiseline.

Za što je dobar čaj od lovora?

Zbog kombinacije ljekovitih svojstava koje lovor ima, u brojnim tradicionalnim kulturama širom Sredozemlja ovaj se čaj smatrao dragocjenim napitkom koji pomaže poboljšati rad imuniteta te cjelokupno stanje organizma. Čaj od lovora poboljšava probavu te se ova aromatična biljka koristi se za poboljšanje probave i regulaciju metabolizma. Upravo zato, čaj od lovora se već dugi niz godina koristi kao podrška mršavljenju.

Koristi se za smanjenje upala u tijelu

Budući da lovor ima protuupalno, antivirusno i antioksidativno djelovanje koristi ga se tokom sezone gripe i prehlade kao podrška u radu imunitetu. Istovremeno, antioksidansi iz lista lovora pomažu u borbi protiv slobodnih radikala što djeluje pozitivno na smanjenje staničnih oštećenja.

Čaj od lovora dobar je za anksioznost i opuštanje nervnog sistema

Zbog visokog udjela vitamina B koji igra važnu ulogu u normalnom radu nervnog sistema, čaj od lovora često se koristi za opuštanje, smanjenje stresa i tjeskobe. Istovremeno, vitamin B iz lovora pruža podršku ujednačenom radu hormona u tijelu te djeluje na nesanicu.

Pripremite čaj od lovora za kašalj i bronhitis

Eterična ulja iz lista lovora izuzetan su prirodni lijek za pročišćavanje dišnih puteva, ublažavanje grlobolje i kašlja, te liječenje bronhitisa. Osim čaja od lovora, za čišćenje disajnih puteva i liječenje respiratornih tegoba, eterično ulje lovora često se koristi za inhalaciju.

Kako pripremiti čaj od lovora?

Čaj od lovora ima umirujuće djelovanje i često se koristi za ublažavanje stresa i tjeskobe. Flavonoidi u listovima lovora imaju protuupalno djelovanje i mogu pomoći u smanjenju upale u tijelu dok tanini pomažu zaustaviti proljev te u liječenju drugih probavnih smetnji kao što su grčevi, konstipacija i nadutost.

Recept za čaj od lovora

2-3 sušena lista lovora

0,5 l vode

Priprema čaja od lovora

Zagrijte vodu do vrenja te stavite sušene listove lovora u čajnik.

Ostavite da se čaj kuha 5-10 minuta.

Procijedite čaj kako biste uklonili listove lovora, te po želji dodajte med ili limun kako biste poboljšali okus čaja.

Važno je napomenuti da se čaj od lovora ne preporučuje piti u velikim količinama ili duže od sedmicu dana jer veće količine mogu uzrokovati zdravstvene tegobe koje uključuju probleme s probavom ili oštećenja jetra.

Kako pripremiti sirup od lovora?

Isto kao i sam čaj od lovora, sirup se koristi za liječenje respiratornih tegoba, poboljšanje probave te podsticanje apetita i opuštanje. Sirup od lovora ima nešto snažnije djelovanje nego sam čaj, a njegova priprema relativno je jednostavna.

Sastojci za sirup od lovora:

8 listova lovora

0,8 l vode

1 šolja meda ili smeđeg šećera

1 limun (po želji)

Priprema sirupa od lovora:

U lonac stavite vodu i dodajte listove lovora. Zagrijte na srednje jakoj vatri dok voda ne zavrije.

Smanjite vatru i pustite da se smjesa kuha oko 20-25 minuta dok se količina vode ne smanji na otprilike polovinu od inicijalne količine.

Uklonite listove lovora iz smjese i dodajte med ili smeđi šećer. Dobro promiješajte dok se ne otope pa po želji dodajte cijeđeni sok jednog limuna kako bi dobili dodatni okus i kiselost, pišu Nezavisne.