Svijet

Eksperti o ukrajinskoj kontraofanzivi: Kada, kako i na kojim frontovima?

Ukrajina se mjesecima priprema za kontraofanzivu, zahvaljujući velikodušnoj podršci u naoružanju, opremi i novcu koju dobija od zapadnih zemalja.

FOTO: EPA-EFE/OLEG PETRASYUK
FOTO: EPA-EFE/OLEG PETRASYUK

“Svega nekoliko sati ili najviše nekoliko dana dijeli nas od početka velikih vojnih kontraoperacija Ukrajine.”

Ovim je riječima Jevgenij Balitski, proruski čelnik dijela regije Zaporožje koji je pod ruskom kontrolom, skrenuo pažnju na to da njegova zemlja iščekuje ovakav razvoj događaja.

Ukrajina se već nekoliko mjeseci priprema, zahvaljujući velikodušnoj podršci u naoružanju, opremi i novcu koju dobija od zapadnih zemalja, te govori kako postoji realna mogućnost da 2023. godine oslobodi cijelu teritoriju zemlje, sve do međunarodno priznatih granica iz 1991. godine.

Odgovor na pitanje kada, gdje i kako?

Prema ukrajinskim zvaničnicima, zemlja je sada spremna za ove operacije čak i ako izostane podrška borbenih aviona koje Ukrajina traži.

Washington i Sjevernoatlantski savez smatraju da je Kijev dobio 98 posto onoga što mu je neophodno u tu svrhu.

Odgovor na pitanja: “Kada, gdje i kako će te operacije početi?” može dati samo pet ključnih ljudi, koji zajedno čine ”Štab vrhovnog komandanta u Ukrajini”, a to su predsjednik, ministar odbrane, načelnik Generalštaba, sekretar Vijeća za nacionalnu sigurnost i šef Vojnoobaveštajne službe.

Međutim, pojedini zvaničnici, vojni stručnjaci i strateški analitičari iznose svoja predviđanja o vremenu i mjestu očekivanih operacija, a ovo su neka od njih:

Ofanziva će početi sredinom maja

Poboljšanje vremenskih uslova i period bez blata koje ometa kretanje vozila i pješadije dva su glavna uslova za početak kontraoperacija.

Na to je aludirao i ukrajinski ministar odbrane Oleksij Reznikov, koji je rekao da je “prva ofanzivna formacija spremna više od 90 posto, ali pojedine jedinice još završavaju programe obuke u inostranstvu”.

Zbog toga mnogi očekuju da će operacije početi sredinom maja.

Jevgenij Prigožin, šef ruske vojne grupe Wagner, odredio je datum početka 15. maja, prije nego što je otkrio da se namjerava povuči iz grada Bahmuta 10. ovog mjeseca.

Ukrajinski premijer Denis Šmihal nagovijestio je da bi operacije njegove zemlje mogle početi u ljeto ove godine, ne prije toga.

Prvi udar prema jugu i Krimu

Linija sukoba između Rusa i Ukrajinaca proteže se na udaljenosti dužoj od 1.000 kilometara, stoga stručnjaci očekuju da će Kijev operacije usmjeriti u pravcu koji najviše boli Rusiju.

Britanski institut za proučavanje rata smatra da će pažnja uglavnom biti usmjerena na jug, u pokušaju da se presiječe Krimski most, koji povezuje teritoriju Rusije s poluotokom Krim.

Prema riječima Ivana Stupaka, člana ovog instituta i vojnog stručnjaka sa Ukrajinskog instituta za budućnost, ”ruske pripreme su trenutno usredotočene na provincije Zaporožje i Herson, pored Krima, gdje se provode evakuacije stanovništva i uspostavlja više odbrambenih linija”.

Za Al Jazeeru je kazao da “ovu pretpostavku potkrepljuje činjenica da je Ukrajina nedavno intenzivirala napade na osjetljive strateške i logističke lokacije u ovim provincijama i na Krimu”.

“Fokusiranje na ponovno osvajanje Krima isfrustrirat će Ruse i slomiti njihov moral. To će se odraziti i na ruske sposobnosti i status Crnomorske flote, kao i na njihov uticaj u toplim vodama općenito.”

Udar na četiri strateška grada

Zvaničnik NATO-a je ranije nagovijestio da je došlo vrijeme da Alijansa nametne kontrolu nad cijelim Crnim morem.

Stručnjaci smatraju će Ukrajina operacije usmjeriti i na oslobađanje četiri velika grada u regijama Zaporožje i Donjeck na jugoistoku zemlje, i to:

Melitopolj, u kojem se nalazi jedna od najvećih vojnih baza u Zaporoškoj oblasti;

Enerhodar, u kojem se nalazi nuklearna elektrana Zaporožje, najveća u Ukrajini i Evropi;

Grad i luka Berdjansk na sjevernoj obali Azovskog mora u Zaporoškoj oblasti;

Grad i luka Mariupolj u Donjeckoj provinciji na Azovskom moru.

Donbas i pogrom koji se nastavlja

Prema mišljenju stručnjaka, ostali gradovi regije Donbas, koja obuhvata provincije Donjeck i Lugansk, gdje se trenutno vode najžešće borbe, nisu navedeni, s obzirom na to da regija svjedoči ”pogromu koji se ne zaustavlja” .

“Ukrajina ne krije ovu činjenicu. Gradovi Bahmut, Avdiivka, Marinka i Liman trenutno su najbolje mjesto za ubijanje najvećeg broja ruskih okupatora i njihovo odvraćanje od drugih frontova”, rekao je vojni analitičar Jurij Fedorov za Al Jazeeru.

Smatra da je “ustrajavanje na tome da se preuzme kontrola nad čitavom regijom dovelo Ruse u zamku iz koje se ne mogu izvući čak i da to žele”, kaže Fedorov.

“Najteža stvar za Ukrajinu bit će vraćanje kontrole nad cijelim Donbasom, jer je regija otvorena sa istočne strane prema ruskoj teritoriji i mnogim rutama snabdijevanja, za razliku od Krima i jugoistočnih provincija zemlje”, rekao je.

Bez učešća zračnih snaga

Svako ko posmatra kartu, kaže Fedorov, “svjestan je da će Donbas biti posljednji korak, nakon oslobađanja gradova Mariupolj i Berdjansk, te mogućnosti da ga Ukrajina opkoli sa tri strane”.

Govoreći o izvođenju operacija, pojedini stručnjaci potcjenjuju uticaj naprednih zračnih snaga, koje nedostaju Ukrajini, a koje traži od podržavatelja sa Zapada, te kažu kako je to “potrebno više u odbrambene nego u ofanzivne svrhe”.

“Potrebni su nam, naravno, avioni nove generacije, posebno F-16, jer su sposobni da presreću napredne neprijateljske avione i rakete”, potvrdio je Jurij Ihnat, glasnogovornik ukrajinskih zračnih snaga.

“Naši avioni sposobni su da gađaju neprijateljske položaje naprednim američkim raketama, a već djeluju na istočnom i južnom frontu”, dodao je.

Ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmitro Kuleba smatra da će ponovno otvaranje nekih aerodroma biti moguće ako se osigura protuzračna odbrane kako bi se oni zaštitili, a to se, između ostalog, odnosi i na to da njegova zemlja nabavi avione F-16.

Snage obučene prema NATO standardima

Prema riječima vojnog stručnjaka Ivana Stupaka, “u predstojećim borbama će se govoriti o kopnenim formacijama koje će biti zaštićene sa leđa protivzračnom odbranom, uključujući tenkovske brigade, oklopna vozila, artiljerijske sisteme i snage obučene prema NATO standardima”.

Ističe da su ”te formacije napravile veliku razliku u ratu u korist Ukrajine, uprkos njihovoj malobrojnosti u ranijem periodu i brojčanoj nadmoći Rusije. To su bile snage koje su ranije oslobodile velike teritorije u provincijama Harkiv na istoku i Herson na jugu”.