Svijet

Deklaracija OIC-a: Pozivamo na hitan i bezuslovni prekid vatre u Pojasu Gaze

Na 15. samitu Organizacije islamske saradnje (OIC) koji je održan u Banjulu, glavnom gradu Gambije, usvojena je deklaracija u kojoj je, između ostalog, potvrđena solidarnost s narodom Gaze koji je od oktobra prošle godine pod izraelskim napadima, javlja Anadolu.

FOTO: MINA
FOTO: MINA
Ilustracija

“Pozivamo zemlje svijeta da poduzmu mjere za zaustavljanje zločina genocida počinjenog od strane izraelske okupacije nad palestinskim narodom u Pojasu Gaze i provođenje privremenih mjera koje je naredio Međunarodni sud pravde. Potvrđujemo da treba uložiti sve napore da se ubrza isporuka sve humanitarne pomoći i odbacujemo sve pokušaje raseljavanja palestinskog naroda sa njihove zemlje”, navedeno je u deklaraciji nakon dvodnevnog samita.

Ponovili su čvrstu podršku palestinskom narodu u njegovoj legitimnoj borbi za postizanje svojih neotuđivih prava, uključujući pravo na samoopredjeljenje i uspostavljanje svoje suverene države s Al-Qudsom (Jerusalem) kao glavnim gradom i pozivaju međunarodnu zajednicu da “primora okupatorsku silu da se pridržava međunarodnog prava i rezolucija Ujedinjenih naroda i okonča svoju ilegalnu okupaciju, kolonizaciju i aparthejd na palestinskoj teritoriji, uključujući istočni Al-Quds“.

Solidarnost država članica

“Neuspjeh u tome će produžiti sukob, izazvati dodatnu patnju i nestabilnost u regionu i umanjiti šanse za ‘dvodržavno rješenje’. Ponovo potvrđujemo potrebu da se palestinskom narodu omogući ostvarivanje svojih legitimnih nacionalnih prava, kao što ih je priznala međunarodna zajednica, uključujući i kroz njeno priznanje potpuno suverene države Palestine unutar granica iz 1967. godine”, navedeno je.

Potvrdili su punu solidarnost država članica s palestinskim narodom u njihovoj borbi da se oslobode strane okupacije i kolonizacije i osuđuju sve nezakonite radnje usmjerene na uskraćivanje njihovih legitimnih prava. Pohvalili su ulogu UNRWA-e u služenju palestinskim izbjeglicama.

“Pozivamo na hitan i bezuslovni prekid vatre i prestanak sveopšte agresije nad palestinskim narodom u Gazi, kao i na pružanje medicinske i humanitarne pomoći, obezbjeđivanje vode i struje i otvaranje humanitarnih koridora za hitne isporuke pomoći Pojasu Gaze na nesmetan i adekvatan način”, istaknuto je u deklaraciji.

Upozorili su na opasnost od nastavka zločina genocida i etničkog čišćenja u Pojasu Gaze, uključujući gladovanje, uskraćivanje vode i sprečavanje ulaska goriva, što je dovelo do prave katastrofe za sve zdravstvene i humanitarne sektore.

Potvrdili su kategorično odbijanje i konfrontaciju, svim sredstvima, sa svakim pokušajem nasilnog raseljavanja, protjerivanja ili premještanja palestinskog naroda sa njihove zemlje.

Pročitajte još

Ponovili su važnost pribjegavanja dijalogu i posredovanju za mirno rješavanje sporova stvarajući tako atmosferu bez napetosti među islamskim ummetom (muslimanska zajednica).

“Naglasiti važnost jačanja preventivne diplomatije kako bi se značajno doprinijelo postizanju mira, spašavanju života i resursa, kao i ostvarivanju težnji naših naroda za održivim razvojem. Izražavamo našu solidarnost s muslimanskim zajednicama i manjinama u brojnim državama koje nisu članice OIC-a koje se suočavaju s progonom, nepravdom i agresijom. Pružamo potrebnu podršku njihovim legitimnim ciljevima i pozivamo na daljnje međunarodne napore u zaštiti njihovih prava, dostojanstva i vjerskih i kulturnih identiteta”, navedeno je.

Ponovo potvrđuju hitnu potrebu za rješavanjem dugogodišnjih sporova, uključujući Palestinu i Jammu i Kashmir, u skladu s relevantnim rezolucijama Ujedinjenih naroda i željama njihovih ljudi da izbjegnu stalnu prijetnju miru i sigurnosti Bliskog istoka i južne Azije.

Podrška Afganistanu

Pozivaju države članice i druge zemlje da poduzmu sve mjere, uključujući zakonodavne i političke mjere za borbu protiv vjerske netolerancije, negativnih stereotipa, mržnje, poticanja na nasilje i nasilja nad osobama na temelju njihove vjere ili uvjerenja.

Ponovo su potvrdili podršku mirnom, stabilnom, prosperitetnom i inkluzivnom Afganistanu i u tom smislu ponavljaju potrebu za rješavanjem izazova s kojima se suočava afganistanski narod, kao što su humanitarni, ljudska prava, etničke grupe, sigurnost i terorizam, narkotici i društveni izazovi.

Oštro osuđuju sve oblike netolerancije, terorizma, nasilja, ekstremizma koji vodi do nasilja, rasizma, ksenofobije, islamofobije i diskriminacije bilo koje vrste na osnovu etničke pripadnosti, plemena, boje kože i vjere.

Naglasili su važnost njegovanja tolerancije, dijaloga i saradnje među civilizacijama, religijama, kulturama i narodima kao najefikasnijeg načina za rješavanje pošasti rasizma, diskriminacije, vjerske mržnje i islamofobije.