Život

Bosnainfo istražila: Koliko košta kultura u Sarajevu i gdje pogledati predstavu

Mnogi će reći da je kultura uopšteno bila mnogo zastupljenija i posjećenija nekada prije. Možda odgovor leži u tome što trenutno živimo u eri kompjutera, mobitela i interneta...

NARODNO POZORIŠTE SARAJEVO
FOTO: BOSNAINFO
NARODNO POZORIŠTE SARAJEVO

Ne ograničavajte sebe i svoje spoznaje samo na posao, televiziju, internet, fakultetska predavanja, društvene mreže… Oplemenite sebe kulturnim životom glavnoga grada BiH i posjetite neko od sarajevskih pozorišta.

Mnogi će reći da je kultura uopšteno bila mnogo zastupljenija i posjećenija nekada prije. Možda odgovor leži u tome što trenutno živimo u eri kompjutera, mobitela i interneta, pa jednostavno ne pridajemo značaj kulturi kao nekada.

Ipak je mnogo onih koji još uvijek rado posjećuju kulturne sadržaje grada Sarajeva, a ekipa Bosnainfo je istražila za sve one koji se dvoume ili možda nisu bili u prilici neko duže vrijeme pogledati neku zanimljivu predstavu, balet ili operu… Evo gdje možete posjetiti kulturne sadržaje u Sarajevu i koliko će vas to zadovoljstvo koštati.

Najveća pozorišna kuća

Počet ćemo s najvećom pozorišnom kućom u BiH, Narodnim pozorištem u Sarajevu.

NARODNO POZORIŠTE SARAJEVO
FOTO: NARODNO POZORIŠTE SARAJEVO

Narodno pozorište Sarajevo najveća je pozorišna kuća u Bosni i Hercegovini i jedna od najznačajnijih u Jugoistočnoj Evropi. Otvoreno je 17. novembra 1921. godine, a svečani čin otvaranja pripao je Branislavu Nušiću, tadašnjem načelniku Umjetničkog odjeljenja Ministarstva prosvjete. Sa više od 1600 dramskih, opernih i baletskih umjetnika, kao i drugih stručnih osoba vezanih za pozorišnu umjetnost do 1996. godine (kada je obilježeno 75 godina rada Narodnog pozorišta Sarajevo), izvedeno je 1040 dramskih premijera, a realizovana su 264 operna i baletna projekta. U toku svo dugog djelovanja.

U ovom pozorištu možete pogledati razne vrste dramskih, baletnih i opernih predstava, a ukupni kapacitet je 432 mjesta.

Cijene ulaznica se kreću od zavisnosti repertoara. Tako ćete za dramsku predstavu morati izdvojiti od 8 do 12 KM po osobi, ako je u pitanju premijera karta je nešto skuplja. Ako ste ljubitelji opera. Za ovaj vid zadovoljstva morat ćete izdvojiti od 10 do 20 KM po osobi, dok za premijeru neke od opera morat ćete platiti 30KM.

Za sve ljubitelje baleta morat ćete izdvojiti od 8 do 20 KM.

Treba napomenuti da sve dječje predstave na repertoaru Narodnog pozorišta u Sarajevu koštaju 5KM.Naša iduća stanica je Kamerni teatar 55.

Nešto drugačije pozorišno iskustvo nudi Kamerni teatar s intimnijim pristupom, scenom okruženom gledalištem koja ruši ‘zid’ između gledatelja i glumaca.

Kamerni teatar 55 počeo je s radom davne 1955. godine. Nastao je u vrijeme kada se u dramskoj umjetnosti formira novi vid dramaturgije, ”drama apsurda” ili “antidrama”.

KAMERNI TEATAR 55
FOTO: KAMERNI TEATAR 55

Karakteriše ga “pozornica ring”, okružena gledalištem, umjesto frontalnog tipa scene koja se može prepoznati kao prilika za intimniji, prirodniji i iskreniji dramski doživljaj.

U ovom pozorištu izvođene su predstave renomiranih svjetskih autora: Becketta, Čehova, Shakespearea, Brechta., ali i domaćih pisaca: Abdulaha Sidrana, Dževada Karahasana, Ive Andrića, Maka Dizdara. Ukupni kapacitet Kamernog teatra je oko 160 i preporučuje se unaprijed rezervacija prije samog dolaska.

Lutkarske i dramske predstave

Kako su nam kazali u Kamernom teatru, karta za predstavu košta 10 KM i popunjeni su skoro cijeli idućih mjesec dana.

Za djecu i mlađu publiku tu je Pozorište mladih Sarajevo. U Pozorištu mladih možete uživati u lutkarskim i dramskim predstavama.

Godine 1977. nastaje Pozorište mladih udruživanjem dva teatra za djecu i djeluje s dvije samostalne scene, Lutkarskom i Dramskom.

Oko Pozorišta formira se grupa značajnih autora koji, stare, dobro znane junake i priče, predstavljaju na nov način u savremenoj dramaturškoj obradi i modernom teatarskom pristupu. Igraju se relevantna djela domaćih i svjetskih autora: J.Skupa-K.Venig: “Srećko među bubama”, J.Vandot-V.Rabadan: “Kekec”, zatim “Pinokio”, D.Bibanovića, “Alisa u zemlji čuda”, L.Paljetka, “Palčić Dugonja” G.Šimića…

FOTO: POZORIŠTE MLADIH SARAJEVO/FACEBOOK
FOTO: POZORIŠTE MLADIH SARAJEVO/FACEBOOK

Ovdje osim predstava za najmlađe možete naći i nešto ozbiljnije predstave za šire grupacija mladih i odraslih.

Cijene karata za djecu iznose 5KM, dok će odrasli morati izdvojiti 10KM.

Sarajevski ratni teatar

Sarajevski ratni teatar postao je simbol otpora. New York Times 2013. opisujući ga, naziva ga „Pozorištem duše“ i „najkreativnijom pozornicom u gradu“. Sarajevski ratni teatar osnovan je u maju 1992. godine, okupljajući glumce i saradnike iz tri profesionalna sarajevska teatra, a koja su zbog agresije na BiH morala obustaviti rad.

Tokom rata ovaj teatar je pripremio na stotine predstava i postao je simbolom otpora.Rezervacija ulaznica se može izvršiti pozivom na telefon ili slanjem poruke preko FB profila, a cjelokupni repertoar možete pogledati na njihovoj web stranici. Cijena karte za predstave iznosi 10 KM.

Za penzionere, studente i učenike osnovnih i srednjih škola postoji mogućnost popusta na cijenu karata uz obaveznu rezervaciju najkasnije dan pred igranje predstave.

Nadamo se da smo vam uspjeli približiti sarajevska pozorišta i pomoći vam u odabiru neke od mnogobrojnih predstava. Ipak kada sve oduzmemo i saberemo, mislimo da da kultura ne košta puno, a sigurno može dati mnogo.

FOTO: SARTR/FACEBOOK
FOTO: SARTR/FACEBOOK