Sastankom je predsjedao visoki predstavnik Evropske unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku i dopredsjednik Evropske komisije Josep Borrell a Olivér Várhelyi, sekretar za susjedstvo i proširenje, predstavljao je Evropsku komisiju.
Izaslanstvo BiH predvodila je predsjedateljica Vijeća ministara Borjana Krišto, a uz ministra Heleza, u izaslanstvu su bili i zamjenik predsjedateljice VM i ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac, direktor Direkcije za evropske integracije Edin Dilberović te predstavnici Ministarstva vanjskih poslova BiH i Misije BiH pri EU.

Sagovornici su razmatrali aktualnu fazu provedbe Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SPP) BiH i EU te razmijenili mišljenja o političkoj situaciji na zapadnom Balkanu. Posebno se razgovaralo o ispunjenju 14 preduvjeta za otpočinjanje pregovora o punopravnom članstvu BiH u EU. Ministar Helez je govorio o naporima koji se čine da se u aktualnom složenom političkom trenutku u BiH postigne konsenzus te naprave pomaci u korist svih koji u BiH žive.
Helez je posebno ukazao na secesionističko djelovanje predsjednika bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska Milorada Dodika i Narodne skupštine RS. Sa Helezovim stavom su se složili svi dužnosnici EU koji su sudjelovali na sastanku.
Vijeće za stabilizaciju i pridruživanje je pozvalo sve političke aktere u BiH da se suzdrže i odreknu provokativne razdorne retorike i djelovanja, uključujući dovođenje u pitanje suvereniteta, jedinstva i teritorijalnog integriteta zemlje, te da prestanu s veličanjem osuđenih ratnih zločinaca, kao i da aktivno sudjeluju u unapređenju pomirenja. Vijeće je pozdravilo novu prekretnicu u odnosima EU i Bosne i Hercegovine postignutu odlukom Evropskog vijeća u prosincu 2022. da se Bosni i Hercegovini dodijeli status zemlje kandidata. Ova odluka otvara prigodu za BiH na njenom putu ka EU kroz brzu provedbu reformi i prilagođavanje standardima EU.

Na kraju sastanka zaključeno je da BiH i njeni organi moraju ubrzati napore na ispunjenju 14 prioriteta te da BiH u tome ima punu potporu institucija Evropske unije koja očekuje vidljivi napredak do oktobra ove godine, kada se podnosi izvještaj o provedbi Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.