BiH

Zagađenje zraka u BiH možda i gore nego prošle godine

Uprkos tome što zbog povoljnih vremenskih prilika, zagađenost nije vidljiva, ona je svakodnevno prisutna.

FOTO: ANADOLIJA
FOTO: ANADOLIJA

Višegodišnji problem gušenja, čeka nas i ove zime. Struka kaže, možda čak i gore nego prethodne jer su cijene energneta dodatno skočile, pa građani posežu još više za alkernativnim načinima grijanja. Vlast nijema na ovaj problem. Struka poručuje, sve je to uobičajno.

Iako još uvijek uživamo u suncu, toplom i lijepom vremenu, to nužno ne znači da udišemo čist i zdrav vazduh, kaže struka. Ako uđete na bilo koju stranicu koja mjeri kvalitet vazduha, uvjerićete se da je u skoro svim gradovima Bosne i Hercegovine, vazduh nezdrav ili umjereno zagađen. No, koliko vremenske prilike imaju uticaja na nivo zagađenja.

– Vremenske prilike direktno utiču na zagađenje zraka, u pogledu prirodnih uslova koji vladaju u atmosferi na određenom mjestu, pa kada je stabilna atmosfera kao što je bio slučaj prethodnih dana, gdje nema turbulencija, nema ni vjetra, te se uspostavi temperaturna inverzija koja dodatno pogoršava situaciju, onda je zagađenje direktno raste, odnosno ide u negativnom pravcu, rekao je za O kanal Bakir Krajinović, meteorolog i klimatolog FHMZ-a.

Prema istraživanju koje je radila švedska agencija za zaštitu okoline, najveći uzročnici zagađenja u zimskom periodu su grijanje u domaćinstvima i izduvni gasovi iz saobraćaja.

Oko 35 posto zagađenja stiglo je sagorijevanjem biomase i uglja, koji se koristi za grijanje. U Sarajevu, najveći doprinos zagađenju daju ispušni plinovi iz vozila, sa 30%, sagorjevanje biomase je dostiglo čak 26%, dok je doprinos od sagorijevanja uglja 14 %.

Dodatni problem Sarajeva, poznat još od ranije je i njegov geografski položaj.

Što se tiče zagađenja zraka ono zavisi, ne samo od prirode nego i od aktivnosti koje mi imamo, dodao je Krajinović.

No, kako ćemo disati, s obzirom na naše aktivnosti. Ako posegnemo za alternativnim rješenjima, pogotovo sada kada vrtoglavo rastu cijene energenata, te na već prirodne uslove za zagađenje dodamo grijanje na ugalj, mazut, gume, plastiku i sve što gori, pogušićemo se, kaže struka.

– Sada će nas čekati ove zime još više problema, jer gorivo i energetika, ljudi su svašta kupili da gridju, lože, narod se mora grijati, nema rješenja, kantonalne vlade nisu preduzele sve sto ima, mi ovdje moramo uimati viziju,kako će strategiju, izvedbenu strateigu svake godine, kazao je Martin Tais, stručnjak za kvalitet zraka i klimatske promjene.

Neka od rješenja jesu obnovljiva energija, smanjena upotreba uglja, emitovanje manje prašine, međutim to nije dovoljno.

– Mi moramo izbaciti ugljeve, izbaciti sve što zagađuje jer mi imamo prirodne uslove loše, dodao je Tais.

Vlasti ne shvataju ozbiljno ovaj problem, dodaje Tais. Kaže, sada nas jedino vrijeme može spasiti. A prognoze za naredne dane, kažu, da ćemo disati. Vjetar i kiša dovešće do prozračnijeg vazduha, bar na nekoliko dana, a onda, kako to kaže struka, uobičajno, magla i smog.