Magazin

Trećina radnika je barem jednom zadrijemala na poslu, a svaki deseti ne propušta priliku za kvalitetan 'power nap'

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY
Ilustracija

Općepoznata je stvar kako iza svakog poslovnog uspjeha stoje kvalitetni, zadovoljni i angažirani zaposlenici. Međutim, šta ako njihovu motiviranost i angažman, a posljedično i produktivnost te kvalitetu rada, poljulja iscrpljenost prouzročena manjkom sna? Hronično neispavani radnici češće gube živce, podložniji su stresu i veće su šanse da će propustiti rokove ili zaboraviti na važne zadatke na poslu. Kako bi doskočili ovom problemu, neke japanske firme su svojim zaposlenicima osigurale sobe za spavanje, opremljene uređajima za blokiranje buke, krevetima i sofama.

A šta je s hrvatskim radnicima? Kako se oni nose s povremenom pospanošću na poslu i jesu li ikad ‘ubili oko’ tokom radnog vremena? Naročito otkako je rad od kuće postao sasvim uobičajena pojava…

Odgovor na ovo pitanje otkrio je portal MojPosao, provođenjem ankete u kojoj je svoja iskustva podijelilo gotovo 1100 ispitanika.

Prilika za napuniti baterije

Prema istraživanju, više od trećine radnika (36%) u Hrvatskoj je barem jednom zadrijemala na poslu.

Tačnije, njih 14% zaposlenih ističe da im se to dogodilo jednom ili dvaput, u trenucima iznimne premorenosti, svaki deseti radnik (10%) priznaje da im se to događa s vremena na vrijeme, odnosno u prilikama kada nemaju šta za raditi na poslu, dok 12% ispitanika tvrdi kako koriste svaku priliku kako bi odrijemali i napunili baterije.

Dio njih ističe kako se radi o ‘guštu, koji je najbolje praktikovati iz ručka’, drugi tvrde da se radi o potrebi do koje dolazi zbog napornog, fizičkog rada, dok treći jednostavno koriste priliku za kraćim predahom, posebno ako rade na od kuće.

‘Pa ne plaćaju me da spavam’

S druge strane, dvije trećine zaposlenih (64%) nikad nije ‘ubilo oko’ u radnoj okolini. I dok jedni napominju kako bi voljeli s vremena na vrijeme odrijemati na poslu, ali za to nemaju prilike jer imaju previše posla, rade u ‘open space’ okruženju ili trebaju ‘savršene uvjete i potpuni mir kako bi mogli zaspati’, drugima uopće nije jasno kako neko može spavati na poslu.

Ističu kako radnici ‘nisu plaćeni da bi spavali’ i kako svaki radnik koji sebi to dopusti treba istog trenutka dobiti otkaz. Pored kritika, pospanim radnicima nude i pokoji savjet kako ostati budan u tim teškim trenucima. Između ostalog, predlažu da si radnici ‘ jednostavno nađu posla’, posluže šoljom-dvije kafe ili da, poput likova iz crtanih filmova, budnost održe korištenjem čačkalica koje će im podupirati očne kapke.