BiH

Svjetski dan srca u Zenici obilježen akcijom mjerenja nivoa šećera i krvnog pritiska

Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica, distribucijom promotivnog materijala te mjerenjem nivoa šećera u krvni i krvnog pritiska, na dva punkta u tom gradu danas obilježava 29. septembar – Svjetski dan srca.

FOTO: FENA/VEHID BEGUNIĆ
FOTO: FENA/VEHID BEGUNIĆ

Moto ovogodišnje kampanje je “Čuvajte Vaše srce volite Vaše srce“, a medicinsko osoblje građanima tog grada krvni pritisak i šećer u krvi mjeri na info punktovima smještenim na Trgu Alije Izetbegovića u centru grada te u Tržnom centru Zenica.

– Cilj akcije je da educiramo našu javnost o kardiovaskularnim bolestima (KVB), obzirom da su to bolesti koje odnose najviše života – u prosjeku 18,6 miliona ljudi godišnje u svijetu. S obzirom na užurban tempo života, životne navike i način života s kojim se svi susrećemo, pretpostavka je da će do 2030. godine ta brojka otići i na 23 miliona ljudi. Govorimo o bolestima koje se mogu prevenirati, ako uvedemo male promjene u našem načinu života, kao što su zdrava prehrana, umjerena fizička aktivnost i prestanak pušenja – kazala je rukovoditeljica Odjeljenja za promociju zdravlja i prevenciju bolesti pri INZ-a dr. Elma Kuduzović.

Napomenula je kako su statistički podaci slični svjetskim i za Bosnu i Hercegovinu, Zeničko-dobojski kanton i Grad Zenicu, u kojima su ove bolesti također vodeći uzrok obolijevanja i smrtnosti, odnosno zamijenili su zarazne bolesti.

Ona podsjeća kako je srce “najjača pumpa u našem organizmu“, koja pomaže da sve bude u pokretu te da sve funkcije u organizmu funkcinišu besprijekorno. Međutim, uprkos snazi, srce tokom života postaje ranjivo. Pogotovo ako postoje riziko faktori – visok krvni pritisak, nezdrava ishrana, visok holesterol, dijabetes, zagađenje zraka, gojaznost, upotreba duhana, bolesti, stres…

– Cilj obilježavanja ovog dana je skretanje pažnje da se ove bolesti mogu spriječiti, ali također i zagovaranje prevencije, dijagnostike, liječenja i rehabilitacije – kazala je Kuduzović.

Stručna saradnica za nutricionizam unutar Odjeljenja za promociju zdravlja i promociju bolesti INZ-a Maja Jonjić-Trifković podvukla je da je ishrana vrlo važna u suzbijanju i ovih hroničnih nezaraznih bolesti.

– Većinu njih je moguće spriječiti zdravim stilovima života, prije svega pravilnom prehranom i redovnom fizičkom aktivnošću. To je ono što je i moto naše kampanje, jer naglasak upravo i stavljamo na prevenciju. A to je, zaista, nekoliko malih koraka u svojoj svakodnevnici, koju svako od nas može promijeniti da utiče na pojavu ovih bolesti ili, ako je bolest već prisutna, pravilnom dijeto-terapijom odgoditi ili izbjeći komplikacije – kazala Jonjić- Trifković.