Svijet

SAD istražuje curenje tajnih podataka: "Ovo je ozbiljan sigurnosni propust"

Curenje povjerljivih vojnih dokumenta koji su objavljeni na društvenim mrežama uzbunilo je američke službe koje nastoje otkriti izvor za kojega pojedini stručnjaci za sigurnost sumnjaju da bi mogao biti neko iz SAD-a.

FOTO: PRINTSCREEN/TWITTER
FOTO: PRINTSCREEN/TWITTER

Službenici su rekli da širina tema koje sadrže dokumenti od rata u Ukrajini do pitanja vezanih za Kinu, Bliski istok i Afriku upućuje na Amerikanca prije nego saveznika.

“Fokus je na tome da je ovo američko curenje”

“Sada je fokus na tome da je ovo američko curenje jer su brojni dokumenti bili samo u posjedu SAD-a”, rekao je Reutersu bivši visoki dužnosnik Pentagona Michael Mulroy.

Američki dužnosnici rekli su da istraga koja je još u ranoj fazi ne isključuje mogućnost da su proruski elementi povezani s curenjem dokumenta, koje se smatra najozbiljnijim sigurnosnim propustom od 2013. kad je na WikiLeaksu objavljeno više od 700 hiljada dokumenata.

Ruska ambasada u Washingtonu i Kremlj nisu odgovorili na zahtjev za komentarom.

Dokumenti su krivotvoreni?

Dvojica američkih dužnosnika rekla su Reutersu u nedjelju kako ne isključuju mogućnost da su dokumenti krivotvoreni kako bi se zavelo istražitelje ili kako bi se širilo lažne informacije na štetu SAD-a.

Reuters navodi da nije potvrdio autentičnost dokumenata, no čini se da su neki podaci o procjeni žrtava na ratištu u Ukrajini promijenjeni kako bi se minimalizirao broj ruskih žrtava.

Američke obavještajne agencije i vojska ispituju koliko se često interno razmjenjuju osjetljivi dokumenti te razmatraju moguće motive curenja koje bi imao američki dužnosnik ili skupina.

Nekoliko teorija

Istraga je usmjerena na nekoliko teorija – od nezadovoljnog zaposlenika do unutrašnje prijetnje koja želi potkopati američke nacionalne interese.

Iako su povjerljivi dokumenti objavljeni prije nekoliko sedmica o tome je prvi put izvijestio u petak New York Times.