Region

Pažnja: Vatrena meduza napada Hrvatsku, osmoro na liječenju samo u jednom danu

Osmoro ljudi moralo se liječiti nakon kontakta s vatrenom meduzom na dubrovačkoj plaži.Zbog povećane koncentracije meduza na plaži u Dubrovniku, sada je istaknuta crvena zastava. Kako je saopšteno iz Crvenog krsta, samo za jedno jutro na najstarijoj gradskoj plaži nakon kontakta sa meduzama moralo se zbrinuti osam osoba.

FOTO: ILUSTRACIJA/WIKIPEDIA
FOTO: ILUSTRACIJA/WIKIPEDIA

Međutim, i dalje ne žele zabraniti kupanje, već samo crvenom zastavom upozoravaju na morska stvorenja i skreću pažnju na moguću opasnost, prenose lokalni mediji.

Nije bezopasno

Takozvane svjetleće ili vatrene meduze uočene su i kod otoka Mljet. Kontakt s pipcima ovih životinja obično je bezopasan – ali može biti prilično bolan. Otrov morskih bića od koprive sa pipcima dugim do 150 centimetara može izazvati jake iritacije i opekotine. Kod osjetljivih osoba i nakon višekratnog kontakta može doći do teških alergijskih reakcija sa kardiovaskularnim poremećajima, pa čak i kolapsa.

Stručnjaci čak i ove godine očekuju najveću koncentraciju meduza na zapadnoj strani Istre.

Šta učiniti u slučaju kontakta?

U osnovi, trebali biste izbjegavati meduze što je više moguće. Ako dođe do kontakta, zahvaćeno područje treba isprati morskom vodom i pažljivo ukloniti tkivo meduze pincetom. Nakon toga, sirćetna voda može pružiti olakšanje. Ranu tada treba ostaviti da se osuši i kremu nanijeti samo u hitnim slučajevima.

Ispiranje vodom iz slavine ili grebanje pogoršava simptome. Da biste bili sigurni, trebali biste posjetiti ljekara.