Retrovizor

Na današnji dan Vijeće Evropske unije u Bruxellesu imenovalo je Schwarz-Schillinga za specijalnog predstavnika EU za Bosnu i Hercegovinu

Ovo su događaji koji su obilježili današnji dan.

FOTO: FENA
FOTO: FENA
Arhiv

1797. U Beču rođen Franz Schubert, austrijski kompozitor. Jedan je od prvih i glavnih predstavnika romantizma u muzičkom stvaralaštvu.

Pročitajte još

1808. Napoleon anektirao Dubrovačku republiku. Aneksiju je proglasio general Auguste Marmont, vojvoda od Raguze. Time je prestala da postoji Dubrovačka republika, a grad Dubrovnik je 1815. na Bečkom kongresu dodijeljen Austriji.

1946. Ustavotvorna skupština donijela je prvi Ustav Federativne narodne republike Jugoslavije.

1950. Predsjednik SAD-a Harry Truman objavio je da je naložio proizvodnju hidrogenske bombe.

1958. Prvi američki vještački satelit Explorer I lansiran je iz baze Cape Canaveral, na Floridi.

1962. Umro karikaturista Petar Pjer Križanić, jedan od rodonačelnika jugoslovenske karikature, pisac i esejista, i jedan od osnivača “Ošišanog ježa” (1935). Poslije Drugog svjetskog rata objavio je mapu “Protiv fašizma”.

1974. U Los Angelesu umro Samuel Goldwyn, američki filmski producent poljskog porijekla. Godine 1914. osnovao je prvu kompaniju za produkciju filmova koja se razvila u golemu kompaniju Metro-Goldwyn-Mayer u Hollywoodu.

1984. Rajiv Gandhi postao je premijer Indije nakon smrti majke Indire Gandhi, koja je ubijena u atentatu koji su izveli sikijski zavjerenici 31. oktobra. Rajiv Gandhi je ubijen u jeku predizborne trke u Madrasu 21. maja 1991.

1990. U Moskvi otvoren američki restoran brze hrane McDonald’s.

Pročitajte još

1994. U glavnom gradu Somalije Mogadišu američki marinci u pratnji konvoja, u kojem su bile diplomate SAD-a, otvorili su vatru na ljude okupljene kod centra za raspodjelu hrane i ubili najmanje pet civila, a mnoge ranili.

1996. Specijalna izaslanica generalnog sekretara UN-a za ljudska prava Elisabeth Rehn saopštila je da u BiH ima 200 do 300 masovnih grobnica i da su za zločine tokom rata, pored Srba, odgovorni i bosanski Hrvati i Bošnjaci.

1996. Tamilski bombaš samoubica uletio je kamionom punim eksploziva u centralnu banku Šri Lanke u Kolombu. U eksploziji je poginulo 90 i ranjeno oko 1.400 ljudi.

1998. Skupština Republike Srpske na zasjedanju u Banjoj Luci odlučila je da se sjedište Vlade Republike Srpske sa Pala premjesti u Banju Luku.

2001. Poslije devetomjesečnog suđenja škotski sud osudio je na doživotnu robiju Libijca Abdela Baseta al-Megraha (49) zbog podmetanja bombe u avion Pan Ama, koji se decembra 1988. srušio iznad škotskog grada Lockerbie i usmrtio 270 ljudi. Njegov saučesnik Amin Kalifa Fahim je oslobođen optužbi.

2002. Katolička crkva u Irskoj pristala je da plati 110 miliona dolara odštete ljudima koji su djetinjstvo proveli u crkvenim sirotištima, gdje su ih svećenici seksualno zlostavljali. Tužbe je podnijelo 3.500 ljudi.

2006. Umrla Coretta Scott King, supruga Martina Luthera Kinga, koja je poslije njegove smrti postala lider borbe za rasnu jednakost u SAD-u.

2006. Vijeće Evropske unije u Bruxellesu imenovalo je Christiana Schwarz-Schillinga za specijalnog predstavnika Evropske unije za Bosnu i Hercegovinu.

2015. U požaru u biblioteci ruskog Instituta za društvene nauke u Moskvi, gdje se nalazi više od 14 miliona knjiga, izgorjela brojna djela, a pričinjena je velika šteta.