Ekonomija

Miljević za Bosnainfo o cijenama u BiH: "Imamo klijentelističke vlasti, oni štite interese vlasnika trgovačkih lanaca..."

Da je u BiH javašluk u svim oblastima, odavno je jasno svima koji žive u ovoj prelijepoj zemlji. Nažalost, slabo se to koga tiče, a najveću cijenu plaćaju građani.

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY
Ilustracija

Cijene u Bosni i Hercegovini zanimaju gotovo svakoga u ovoj zemlji, osim, naravno naše parlamentarce koji se itekako jeftino hrane. I možda nas sve to kolektivno ne bi toliko pogađalo da nam je životni standard bolji i da plaće nisu kakve jesu.

Za divno čudo tema cijena zainteresovala je Vladu RS koja je na svojoj stranici objavila analizu cijena osnovnih životnih namirnica u oba entiteta, gdje se pokazalo da je Federacija skuplja od entiteta RS.

S obzirom da se svi hvataju na pojam slobodnog tržišta i formiranja cijena, ne čudi stanje kakvo jeste.

Za komentar pitali smo Damira Miljevića, ekonomskog analitičara koji je vidno razočaran situacijom u Bosni i Hercegovini.

Pročitajte još

“Ne komentarišem analizu Vlade RS, a ekonomsku politiku u BiH ocjenjujem kao nikakvu, nema to, to ne postoji. To su prazna slova na papiru. Akcija zaključavanja cijena u Federaciji je tzv kozmetika koja ništa ne pomaže. Zna se kako se obaraju cijene, one se uvijek obaraju preko robnih rezervi, a to nema.

Ako vama poskupi ulje u prodavnici, a vi imate robne rezerve, vi pustite u opticaj jeftinije ulje i onda ovi moraju spustiti cijenu. Ali robne rezerve nijedne ne funkcionišu, a to je njihova uloga, nije uloga robnih rezervi elementarna nepogoda, rat itd, znači robne rezerve igraju ulogu u regulaciji cijena osim u BiH. Dakle, ovo igranje s cijenama ne daje nikakav rezultat. Postoji ekonomska abeceda, ljudi su već sve izmislili i radi se 100 godina tako, samo se bh. političari prave pametni i ne žele ništa da rade“, kazao je Miljević za Bosnainfo.

Ni Zakon o unutrašnjoj trgovini nije jedinstven u BiH, entiteti imaju svoje zakone koji se evidentno zloupotrebljavaju.

Mi inače nemamo unisonu politiku ni oko čega, pa tako ni zakon o trgovini bez obzira jesu li bh. vlasti ili vlasti na entitetskom nivou, jer to su klijentelističke vlasti, oni štite nečije interese, bilo da su vlasnici trgovačkih lanaca, neki njihovi kumovi, prijatelji itd, na to vam se svode ekonomske politike u BiH i tako vam se kreiraju zakoni“, kazao je Miljević za Bosnainfo.

Sindikalna potrošačka korpa koju je Savez samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine (SSS BiH) izračunao za mjesec januar 2024. godine iznosila je 2.895 konvertibilnih maraka (KM), a u RS je iznosila 2.554 KM.

Iz SSS BiH navode da je prosječna plata isplaćena u Federaciji BiH za mjesec novembar 2023.godine iznosila je 1.310 KM, što je posljednji podatak objavljen od strane Federalnog zavoda za statistiku. Minimalna plata prema odluci Vlade FBiH je 619 KM.

Realnost je da dvije prosječne plaće ne mogu izmiriti iznos potrošačke korpe koja sad već prelazi 3.000 KM u Federaciji BiH. Samo za hranu, jednoj porodici treba najmanje 1.400 maraka mjesečno i što je najgore cijene variraju stalno!