Kosovski premijer, koji je u ponedeljak bio glavni govornik na diskusiji u organizaciji Instituta “Chatham House”, ocenio je da prisustvo Rusije na Balkanu raste kroz Srbiju i da je u tom kontekstu potpisivanje sporazuma između Kosova i Srbije hitnije nego ikada.
“Nepotpisivanje dosadašnjeg sporazuma je jasan znak nedostatka dobrog poverenja, koji je neophodan za pravnu sigurnost i sprovođenje onoga za što su se strane dogovorile. Obijanje potpisivanja sporazuma znači i da Srbija želi da ostavi otvorenu opciju invazije na Kosovo”, kazao je Kurti, saošteno je iz Vlade Kosova.
On je ocenio da je potreban pristup EU koji promoviše integraciju zemalja regiona u Evropsku uniju prema zaslugama, umesto da ceo region ostane talac jedne zemlje.
“Srbija sa svojim autoritarnim režimom koči ceo region”, rekao je Kurti.
Naveo je da nije čudo što nazadovanje Srbije ili nazadovanje bilo koje zemlje, nije samo njihov ulazak u EU, već se radi o onome što se dešava kod kuće. Takođe je kazao da se radi i o bezbednosti susednih zemalja te da odnosi koje imate s komšijama govore mnogo o vama samima.
“Sa Srbijom imamo granicu dugu 381 km. Granica koju imamo s Crnom Gorom, Albanijom i Severnom Makedonijom zajedno, kraća je od one koju imamo sa Srbijom. Na tu granicu su prošlog septembra izvršile invaziju paravojne trupe. Srpske paravojne snage otvorile su vatru na našu policiju i ubile policijskog narednika Afrima Bunjakua. Visoki američki zvaničnici nazvali su vojno gomilanje oko naše granice bez presedana”, kazao je Kurti i podsetio da je savetnik za nacionalnu bezbednost Bele kuće Jake Sullivan morao da kaže Srbiji da se povuče.
“Želim da istaknem da pretnje ili oluja kako mi ovde kažemo u ovoj diskusiji, ne dolaze od ljudi, već odozgo. Demokratija dolazi odozdo, ali pretnje ne dolaze odozdo, pretnje dolaze odozgo. Upravo ti nedemokratski, autokratski lideri koji zapošljavaju strukture kao što je Wagner-wanna-be, ugrožavaju stabilnost, bezbednost i mir”, istakao je Kurti.
Kosovski premijer je takođe konstatovao da je liberalizacija viza za Kosovo, koja je stupila na snagu 1. januara ove godine, povećala interesovanje kosovskih Srba za dobijanje kosovskih pasoša. Ocenio je uspešnim i proces preregistracije vozila sa starih srpskih na kosovske RKS registarske tablice.