Magazin

Kuhate ga satima, a grah je i dalje tvrd? Sve domaćice griješe

Pasul ili grahj je omiljeno jelo mnogih na Balkanu, a može biti izazovno za pripremu.

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY

Mnogi se suočavaju s problemom kada pasulj jednostavno ne omekša. Postoji nekoliko faktora koji mogu uticati na ovo.

Stari grah

Jedan od najčešćih uzroka je starost graha. Suhi pasulj može izgledati kao da ima neograničen rok trajanja, ali većina vrsta gubi kvalitet i hranljive sastojke nakon godine ili dvije. Ako imate staro pakovanje, bolje je da ga bacite.

Potapanje i priprema

Potapanje graha prije kuhanja je ključno. Preporučuje se da ga potopite u vodi 24 sata, pri čemu vodu možete nekoliko puta promijeniti. Ovaj proces pomaže u razgradnji teško svarljivih spojeva, što olakšava kuhanje.

Pogrešan lonac i temperatura

Izbor lonca takođe igra važnu ulogu. Veliki lonac s debelim dnom omogućava zrnima da se slobodno kreću tokom kuvanja. Pasulj treba staviti u hladnu vodu, a tokom kuvanja dodati vruću vodu ako je potrebno.

Soljenje i kuhanje

Još jedan čest loš potez je soljenje graha na početku kuhanja. To može učiniti opnu tvrdom, pa je najbolje pasulj posoliti na kraju. Dodavanje malo sode bikarbone takođe može pomoći da zrna budu mekša.

Sporo kuhanje

Pasulj je najukusniji kada se kuha polako. Niže temperature omogućavaju bolju razgradnju proteina, što rezultira mekšim i ukusnijim zrnima. Ako pripremate pasulj s dodatkom zaprške, pazite da ne zagori, jer će postati gorko.

Dovoljno ukusa

Na kraju, za bogatiji ukus, dodajte povrće poput luka i šargarepe, kao i začine. Ovi sastojci ne samo da poboljšavaju ukus, već i doprinose lakšoj probavi.