Svijet

KATAKLIZMA U AMERICI Ljudima se život pretvorio u pakao, ovako u filmovima počinje katastrofa

Rijeka Mississippi, jedna od najdužih rijeka na svijetu, i dalje je žrtva suše kojoj se ne nazire kraj.

FOTO: TANNEN MAURY/EPA
FOTO: TANNEN MAURY/EPA

Historijski niske razine vode u prometnom plovnom putu ometaju prijevoz, rekreaciju, ali i kvalitetu vode duž rijeke, prenosi Gizmodo.

Plaquemines Parish, zajednica koja se nalazi južno od New Orleansa, upozorena je da je slana voda prodrla u opskrbu pitkom vodom. Ugroženo je tri hiljade ljudi na tom području, a lokalni dužnosnici zabrinuti su da bi to moglo predstavljati zdravstveni rizik.

Kao posebno ugrožene, naveli su članove zajednice s kroničnim zdravstvenim problemima, primjerice visokim krvnim pritiskom. Slana voda probila se u opskrbu vodom jer se voda iz Meksičkog zaljeva izlila u rijeku. Zbog niske razine vode u rijeci, rijeka teče sporije nego inače, što je otežalo zadržavanje slane vode.

Ekstremno niske razine vode također su ometale kretanje robe i ljudi. Sredinom oktobra, suša je ometala promet i kapacitete teglenica. Obalna straža izvijestila je da se osam teglenica nasukalo u rijeci jer su zaglavili u pijesku i mulju. Inženjerski korpus američke vojske morao je iskopati nekoliko tačaka duž rijeke kako bi izbjegao nove smetnje u plovidbi.

Teglenice su morale nositi oko dvadeset posto manje tereta da izbjegnu nasukavanje, što je loša vijest za već poremećene opskrbne lance u zemlji. To je usporilo isporuku gnojiva i žitarica poljoprivrednicima u nekoliko država prije nadolazećeg zimskog smrzavanja, javio je Bloomberg.

Pročitajte još

Suša je također promijenila život uz rijeku Mississippi. Mještani iz Missourija mogu hodati duž poluotkrivenog riječnog korita sve do Tower Rocka, otoka unutar rijeke. Prije suše, to je područje bilo dostupno samo brodom. U nekim marinama u Tennesseeju razina vode je toliko niska da brodovi stoje u nekoliko centimetara blatne vode. Nekad potopljena Diamond Lady sad je potpuno vidljiva u marini Riverside Park u Memphisu.

SAD je pogođen stalnom sušom zbog čega je još u martu Nacionalna uprava za oceane i atmosferu predvidjela raširenu sušu tokom proljeća i ljeta. Do početka avgusta više od polovine zemlje bilo je u nekom obliku sušnih uvjeta, a kombinacija klimatskih promjena i ljudske aktivnosti pridonosi sve intenzivnijim sušama širom svijeta.

Čini se da ih čeka još jedna sušna godina. Prošlog mjeseca NOAA je objavila da La Niña, ekstremno zahlađenje površine vode ekvatorijalnog istočnog Pacifika, ostaje tu treću godinu zaredom. Očekuje se da će države u Zaljevu i na jugozapadu imati stope padavina na ispod normalne, piše Jutarnji.