Svijet

Biden potpisao historijski zakonski paket o klimatskim promjenama

Američki predsjednik Joe Biden potpisao je zakonski paket o ulaganju u klimu i u zdravstvo, nastojeći osigurati demokratima važnu političku pobjedu nepuna tri mjeseca prije presudnih parlamentarnih izbora.

FOTO: EPA
FOTO: EPA

Tekst, do sada najveće ulaganje prihvaćeno u Sjedinjenim Državama u borbi s klimatskim promjenama, predviđa finansijske poticaje koji će omogućiti da se američka privreda okrene obnovljivim izvorima energije, ali i ograničava cijenu nekih lijekova i uvodi minimalnu poreznu stopu za velike kompanije.

Zakon bi mogao dati poticaj demokratama uoči izbora za Kongres. Birači će u novembru odlučit će hoće li Bidenovi demokrati zadržati kontrolu nad Kongresom još dvije godine.

Predsjednik je pozdravio zakon dok ga je potpisivao u utorak kao “posljednji dio” svoje domaće agende.

– Zemlja se može promijeniti. Upravo se to danas događa – izrazio je zadovoljstvo Biden u Bijeloj kući, u govoru s izbornim naglascima koji je održao uoči potpisivanja te reforme nazvane “Zakon o smanjenju inflacije”.

– Riječ je o budućnosti. Riječ je o tome da se osigura blagostanje i napredak američkih porodica. Riječ je o tome da pokažemo Americi i američkom narodu da demokratija u SAD-u još funkcioniše, rekao je Biden, prenose agencije.

Biden se zauzimao za još veći plan ulaganja, ali sama činjenica da je prihvatio ovu reformu gotovo znači politički preporod demokrata prije izbora na sredini mandata koje obično gube oni na vlasti. Finansijska omotnica, rezultat teških pregovora s desnim krilom demokratske stranke, sadrži 370 milijardi dolara za smanjenje stakleničkih plinova za 40 posto do 2030.

– Budući naraštaji će se sjećati ovog dana kao dana kada se preokrenuo trend na štetu sektora fosilnih goriva, a u korist zdravije, čistije i pravednije budućnosti za sve, u čitavoj zemlji – komentirao je predsjednik nevladine organizacije za okoliš Sierra Club, Ramon Cruz.

Drugi dio tog sveobuhvatnog investicijskog plana želi djelomično ispraviti goleme nejednakosti u pristupu zdravstvenim uslugama u SAD-u, napose zahvaljujući smanjenju cijene lijekova.

Da bi se finansirala ta ulaganja, reforma predviđa uvođenje minimalne porezne stope od 15 posto za sve kompanije s dobiti većom od milijardu dolara. Ovaj novi porez trebao bi spriječiti da se velike kompanije koriste poreznim olakšicama koje su im dosad omogućavale da plaćaju manji porez nego što bi u načelu trebale.

Procjenjuje se da bi ova mjera trebala donijeti saveznoj državi više od 258 milijardi dolara prihoda u idućih deset godina.

Prihvati notifikacije