Retrovizor

Jugosloveni su bili najveći optimisti na svijetu

Jugosloveni su bili najveći optimisti na svijetu, ako je vjerovati rezultatima jednog istraživanja iz toga vremena.

FOTO: WIKIPEDIA
FOTO: WIKIPEDIA

Institut za međunarodna sociološka istraživanja iz Princetona u SAD-u pod rukovodstvom profesora Hadleya Cantrila obradio je u decembru 1966. podatke dobivene u međunarodnoj anketi pod nazivom “O ljudskoj sreći”, koje je prenijela Politika Ekspres.

Anketa je provedena u SAD-u, Brazilu, Kubi, Filipinima, Panami, Dominikanskoj Republici, Zapadnoj Njemačkoj, Izraelu, Nigeriji, Indiji, Poljskoj, Japanu, Egiptu i Jugoslaviji. Rukovodilac ankete u bivšoj državi bio je Svetozar Ćulibrk, a proveo ju je Institut za društvene znanosti iz Beograda, piše Yugopapir.

Najveći stepen optimizma vezano za budućnost državeAnketa je u Jugoslaviji bila nazvana “Opšte i opštenarodne želje i strahovanja”. Ispitane su 1524 osobe u dobi između 21. i 71. godine života. Ispitano je 360 radnika, 390 seljaka, 233 službenika, 397 domaćica, 98 osoba s višim prihodima i 55 ljudi drugih zanimanja. Iz Srbije je anketirano 643 ljudi, iz Hrvatske 363, iz BiH 224, iz Slovenije 162, iz Makedonije 92 i iz Crne Gore 35.

Prema rezultatima istraživanja, Jugosloveni su bili na vrhu liste po iskazanom optimizmu o budućnosti nacije. Stepen optimizma bio je izražen brojkama i iznosio je 8.8 u Jugoslaviji, dok je na Filipinima taj stupanj iznosio 6.1 ili u Americi 7.4.

Nešto lošiji rezultati vezano za lični prosperitetSociolozi su naveli da su pod pojmom optimizam prihvaćali sve rezultate koji su prelazili sredinu postavljene liste. Tu su na prvom mjestu bili Jugosloveni, zatim Kuba, Nigerija, Brazil, Dominikanska Republika, Panama, Indija, Japan… Sve su ove države bile optimistične kada su u pitanju bili prosperitet i budućnost nacije.

Međutim, kada je u pitanju bio lični prosperitet, ispred Jugoslavije nalazili su se Egipat, Kuba, Panama i Amerika. Ipak, stepen bivše države od 6.7 računao se kao visoki stepen optimizma. Iza Jugoslavije nalazile su se Poljska, Indija, Japan, Dominikanska Republika, Filipini itd.

(Politika Ekspres, 1966.)