Magazin

Jedno istraživanje tvrdi: Ovako je najzdravije spremiti kafu; Ne samo da je dobra za organizam, već može i da produži život

Dok se vode brojne polemike oko toga da li je kafa zdrava za piće ili ne, nova studija tvrdi da ovaj napitak zapravo može da bude dobar za zdravlje, pa čak i da produži život, ali samo ako se priprema sa filterom.

FOTO: UNSPLASH
FOTO: UNSPLASH
Ilustracija

U istraživanju, koje je objavljeno u Evropskom žurnalu preventivne kardiologije, se navodi da nefiltrirana kafa sadrži supstance koje povećavaju holesterol u krvi.

– Filteri uklanjaju supstance iz kafe koje povećavaju nivo holesterola, a samim tim se smanjuje rizik od srčanih udara i prerane smrti – kazao je autor studije Dag Tel, profesor iz Odeljenja za javno zdravlje na Univerzitetu Geteborg.

– Naša studija pruža ubjedljive dokaze o vezi između metode pripreme kafe, srčanog udara i dugog života – kaže Tel.

To je loša vijest za ljubitelje kafe koja se prave u francuskoj presi ili kafetijeri, koje su danas veoma popularne, ili za ljubitelje jake turske kafe koja se sprema u džezvi.

Kuhanje kafe ili upotreba prese za kafu zapravo mogu da povećaju rizik od srčanih bolesti.

– Nefiltrirana kafa, poput grčke i turske kafe, koja se kuha, ili kafa koja se pravi u francuskoj presi, sadrži veće količine kafestola i kaveola, organske kiseline koje se nalaze u talogu i na površini kafe – rekla je nutricionistkinja Lisa Drejer za CNN.

– Studije su pokazale da ove materije mogu da povećaju nivo triglicerida i LDL holesterola. Zato se držite filtrirane kafe, jer filteri kroz koje kafa prolazi zadržavaju štetne supstance – zaključuje Lisa.