BiH

ISPLATI LI SE RAĐATI │Koliko dijete košta roditelje od rođenja do 18. godine?

Znate li koliko košta imati dijete? Otprilike 10.000 eura godišnje, ako se vodimo računicom od kako kažu najtačnijeg njemačkog zavoda za statistiku. Sve su uračunali i hranu i odjeću i školu i radne sveske.

porodica dijete beba
FOTO: PIXABAY

Evo što su zaključili: Jedno dijete Nijemce košta 763 eura mjesečno, što godišnje znači 9756 eura. Ako imate dvoje djece, trošak se ipak ne dupla dvoje djece mjesečno košta 1300 eura. A troje gotovo 1800.

Pročitajte još

Naravno, čim je starije dijete, to su veći troškovi. Tako šestogodišnjak košta 680 eura, 12-godišnjak skoro 1000. A glavni je zaključak da vas dijete do 18.-e godine košta 165.000 eura.

Odnosno, do punoljetnosti u dijete ulože kao u jedan stan u Sarajevu.

Za većinu parova, rođenje vlastitog djeteta predstavlja apsolutnu sreću. Međutim, postoji jedan aspekt koji nije tako jednostavan, a to su finansije.

Bebe zahtijevaju kompletan set opreme, a kasnije tu su i troškovi brige, obrazovanja, kao i igračke i aktivnosti u slobodno vrijeme, vlastiti pametni telefon i po potrebi vozačka dozvola. Što je potomstvo veće, obično ima više (i skuplje) potrebe.

Ali koliko novca roditelji moraju potrošiti prije nego što njihova djeca postanu punoljetna?

Ulaganje u obrazovanje

Kada je riječ o obrazovanju, roditelji moraju uložiti znatna sredstva. Prema članku objavljenom na eltern.de, osnovnoškolska djeca u nekim saveznim zemljama plaćaju više od 200 maraka po školskoj godini, u Bosni i Hercegovini ta cifra može biti za 20% niža.

No, troškovi se ne zaustavljaju samo na školarinama. Roditelji često moraju osigurati dodatne materijale poput udžbenika, školskog pribora, uniformi ili odjeće za posebne prigode. Tu su i troškovi prijevoza, izleta i dodatnih aktivnosti koje se nude u školi.

Sve ovo može predstavljati značajan izdatak za većinu obitelji, posebno u situacijama kada postoji više djece koja pohađaju školu istovremeno. Stoga je važno da se roditelji unaprijed informiraju o svim potencijalnim troškovima i pronađu načine kako ih efikasno upravljati kako bi osigurali najbolje obrazovanje za svoju djecu.

Novac od države

Država također olakšava preživljavanje zahvaljujući raznim finansijskim injekcijama. Među beneficijama spada, na primjer, dječji doplatak. On se isplaćuje do dobi od 18 godina, ali se pod određenim okolnostima može nastaviti primati i nakon toga.

Osim dječjeg doplatka, postoje i druge vrste podrške kao što su subvencije za dječje vrtiće, besplatni udžbenici ili školski obroci. Ovi oblici finansijske pomoći mogu biti od vitalnog značaja za obitelji s ograničenim prihodima, pružajući im dodatnu podršku u odgoju i skrbi za svoju djecu.

Važno je da roditelji budu upoznati s mogućnostima koje im država pruža kako bi iskoristili sve beneficije koje im mogu olakšati financijski teret koji nosi odgoj djece.

Vrtići poskupljuju

Nakon što je Ministarstvo obrazovanja Kantona Sarajevo donijelo odluku da će od naredne školske godine pohađanje javnih i privatnih vrtića biti subvencionisano sa 200 KM, pojedine predškolske ustanove su najavile povećanje cijena boravka.

Vijest o subvenciji za mališane u predškolskom uzrastu obradovala je roditelje u Sarajevu, međutim, neki privatni vrtići su već najavili da će od 1. septembra cijena boravka biti znatno viša. Prema njihovim najavama, roditelji će morati platiti 280 KM za boravak jednog djeteta, odnosno 220 KM za drugo dijete. Ali svakako ukoliko nema druge opcije, subvencija od Vlade Kantona Sarajevo uveliko olakšava ovu situaciju roditeljima.