Magazin

10 savjeta kako potaknuti dijete da više čita kod kuće

oditelji mogu iskoristiti raspored svojeg doma kako bi poboljšali rane sposobnosti čitanja svoje djece bez potrebe za profesionalnim dizajnerskim vještinama.

djecak cita knjiga dijete
FOTO: PIXABAY

Roditelji mogu pomoći djeci da razviju čitalačke vještine

Istraživanje Instituta Max Planck za ljudske kognitivne i moždane znanosti naglašava važnost zajedničke pažnje u učenju jezika, gdje su i roditelj i dijete usredotočeni na istu stvar, kao tijekom zajedničke priče.

Dakle, kako roditelji mogu optimizirati svoje kućno okruženje da potaknu zajedničku pažnju i poboljšaju vještine čitanja?

Svaki aspekt dizajna doma, od postavljanja umjetnina do rasporeda namještaja, može promovirati bolju komunikaciju i interakciju.

Uključite svoju djecu u proces dizajniranja, dopustite im da pomognu u odabiru dekora ili postave ugodno mjesto za čitanje. Njihovo uključivanje ne samo da ih osnažuje, već i potiče zajedničku pažnju, ključnu za rani razvoj čitanja.

Čak i male promjene, poput dodavanja udobnog sjedala i dobrog osvjetljenja u prostor za čitanje, mogu značajno utjecati. Stvaranje zabavnog i interaktivnog iskustva čitanja postavljanjem pitanja i poticanjem rasprave poboljšava proces učenja.

10 savjeta za poticanje čitanja kod kuće

Dajući prioritet zajedničkoj pažnji i komunikaciji kod kuće, roditelji mogu pomoći svojoj djeci da razviju vještine čitanja. Evo 10 savjeta za poticanje čitanja kod kuće.

Uspostavite zonu bez telefona tokom vremena čitanja.

Zajedno odaberite knjige prema interesima vašeg djeteta.

Dizajnirajte udoban kutak za čitanje s udobnim sjedalima i dobrim osvjetljenjem.

Redovito posjećujte biblioteku.

Držite karticu knjižnice na vidljivom mjestu u domu radi lakšeg pristupa.

Potaknite svoje dijete da pokrene čitateljski klub.

Obratite pozornost na ambijent u kojem čitate.

Smanjite smetnje u prostoru za čitanje.

Koristite knjige kao ukrasne dijelove oko kuće

.Budite primjer tako što ćete sami čitati i imati zajedničke sesije čitanja.