Život

Evo kojim greškama najviše uništavamo samopouzdanje kod djece

Samopouzdanje je osobina koja djetetu daje određenu dozu hrabrosti da istražuje svijet oko sebe, prihvati izazove koji su pred njim i pritom vjeruje u sebe, jednako kao i vlastite mogućnosti. Iako svaki roditelj nastoji kod svoga mališana od najranije dobi razviti zdravu dozu samopouzdanja, to nije nimalo jednostavan zadatak.

FOTO: ILUSTRACIJA/KIDSNSHAPE.COM
FOTO: ILUSTRACIJA/KIDSNSHAPE.COM

Naime, roditelji često nesvjesno prave određene greške kojima sabotiraju razvoj samopouzdanja kod djeteta, a time im smanjuju i šansu da budu uspješni kasnije u odrasloj dobi. Iako postoje mnoge greške, jedna je, kako objašnjavaju psiholozi, ipak najčešća te je najveći broj roditelja greškom ponavlja. Radi se o nedopuštanju da dijete povremeno iskusi rizik.

Psiholozi tvrde da većina roditelja ima lošu naviku svoje dijete na svakom koraku upozoravati na potencijalnu opasnost koja mu prijeti. Iako je sasvim razumljivo da roditelj bude u strahu za sigurnost svoga djeteta, ”držanje pod staklenim zvonom” zapravo ima suprotan učinak. Isto tako, brojna su istraživanja pokazala da će djeca, ako roditelji u potpunosti uklone rizik iz njihovog života, kasnije odrasti u osobe niskog samopouzdanja.