Svijet

EU pojačava borbu protiv eksploatacije i prisilnog rada

Pregovarači iz Evropskog parlamenta i zemalja članica EU dogovorili su nova pravila kako bi velike kompanije pozvale na odgovornost za negativne društvene ili ekološke uticaje u njihovim proizvodnim lancima. To će kompanijama u EU otežati profit od eksploatacije ili prisilnog rada, javlja Belga.

FOTO: BELGA
FOTO: BELGA

Kompanije će morati da prate i rješavaju pitanja poput dječjeg rada, ropstva i eksploatacije u svojim globalnim lancima snabdijevanja. One također mogu biti kažnjene ili odvedene na sud ako se, na primjer, utvrdi kršenje ljudskih prava.

Sporazum se takođe fokusira na eksploataciju životne sredine, kao što su zagađenje i gubitak biodiverziteta. Kompanije će biti prisiljene osigurati da njihov poslovni model i strategija budu kompatibilni sa Pariškim sporazumom o klimatskim promjenama, koji ima za cilj ograničavanje globalnog zagrijavanja na 1,5 stepeni Celzijusa.

Ugovorom su obuhvaćene evropske kompanije sa više od 500 zaposlenih i prometom od najmanje 150 miliona evra. Primjenjuje se i na kompanije koje nisu članice EU sa prometom u EU od najmanje 300 miliona eura.

Dogovor su najavili pregovarači u četvrtak ujutro. Još ga moraju odobriti Evropski parlament i zemlje članice EU, ali to je obično samo formalnost.