Region

Doktorica beogradske Hitne pomoći prošla kroz pakao: "Kćerka me je zvala iz škole u kojoj se dešavao masakr"

Doktorka Ivana Stefanović iz Hitne pomoći u srijedu, 3. maja, primila je najgori poziv u svojoj karijeri.

FOTO: ANADOLIJA
FOTO: ANADOLIJA
Policija i služba hitne pomoći u glavnom gradu Srbije su cijeli dan na nogama

Kako je priznala, čak ni najgori scenariji za koje se spremala nisu mogli da se uporede sa onim što je tog dana doživjela.

Vijest o pucnjavi u OŠ “Vladislav Ribnikar” stigla joj je upravo od kćerke, koja se nalazila u učionici pored koje je K. K. (13) izvršio svoj krvavi pir.

– Mene je dijete pozvalo iz učionice koja je bila do te učionice i tražila da pošaljemo ekipu, nastavnica joj je rekla da zove iako je neko prije toga predao poziv – ispričala je dr Stefanović.

Dojava bombe?

Još na sastanku, koji se tog dana malo odužio saznali su za pucnjavu, ali su, kako kaže, mislili da je riječ o lažnoj dojavi bombe.

– Krenuli smo prema kol-centru da vidimo da li je poziv već primljen, bio je primljen, upućene su tri ekipe – rekla je doktorka Stefanović.

FOTO: RTS/SCREENSHOT
FOTO: RTS/SCREENSHOT
Ivana Stefanović

Odmah zatim stigla je stravična vijest.

– Razmišljala sam gdje mi je dijete, kako da odem po njega, u narednih 20 sekundi smo dobili stravičnu vijest da ima najmanje desetoro teško povrijeđenih i krenula sam sa prvom ekipom koja je bila planirana da ide, tako da sam na lice mjesta stigla kao četvrta ekipa – prisjetila se doktorka.

Stefanovićeva kaže da se, u međuvremenu, čula sa djetetom koje su nastavnici izveli na drugi dio škole i znala je da je bezbjedna.

– Koliko god su te vijesti bile strašne, nisu mogle da nas pripreme na ono što ćemo tamo zateći. Mislila sam da ću kolegama pomoći u previjanju nekih lakše povrijeđenih, smirivanju situacije i pošla sam što znam te profesore i ako mogu nekako da se nađem, a onda smo zatekli to što smo zatekli. Tada morate da se zaledite, da biste mogli da profesionalno obavljate svoj posao i mi smo to uradili – ispričala je dr Ivana Stefanović.

Važno je da se ne “gubi glava”

Ona je rekla da je važno da samo u tom trenutku nema emocija i da se ne izgubi glava, da se razmišlja o onome što možete da uradite.

– Niko nas ne priprema za masovne nesreće na fakultetu, ali mi u Hitnoj pomoći imamo simulacioni centar i ja sam mislila da su svi scenariji koje sam smislila najgori mogući i kad se desi nešto da će se kolega snaći, jer je najgore već vidio. Ovo je gore od najgoreg scenarija koje sam ja mogla da osmislim, jer radim u našem edukacionom centru. Kada to vježbate stalno onda u trenutku, koliko god da je strašno što se desi, ne razmišljate strašno je, nego šta je to što ja mogu da uradim i kreće mehanizam – naglasila je dr Stefanović, piše Blic.

Šok je bio prisutan kod cjelokupnog osoblja. Neke njene kolege nisu više bile u stanju da rade, dok su drugi insistirali da nastave da rade, kako ne bi razmišljali o onome što se desilo.