Život

Doktor otkriva šta savjetovati pušačima koji ne žele da ostave cigarete

Još 70-ih godina prošlog stoljeća, Američka agencija za hranu i lijekove (FDA) je odobrila upotrebu nikotina kao zamjensku terapiju za pušače, putem nikotinskih žvaka, te u vidu flastera i sprejeva, uvidjevši već tada da on može da bude dio rješenja za odvikavanje od pušenja.

FOTO: FREEPIK
FOTO: FREEPIK

„Neosporno je da je pušenje štetno, to je nepobitna činjenica već odavno dokazana, a posljednjih decenija posebno se radi na podizanju svijesti o bolestima i rizicima koje ova loša navika izaziva. Iako mnogi i dalje pogrešno vjeruju da je nikotin uzročnik najvećeg broja oboljenja povezanih sa pušenjem, opasnost vreba zapravo u duhanskom dimu, koji nastaje sagorijevanjem duhana. U duhanskom dimu se oslobađa više od šest hiljada materija, među kojima su i ugljen monoksid i katran“, ističe kardiolog dr Elnur Smajić.

Stoga je najbolje nikako ne konzumirati cigarete. Ipak, kaže doktor, praksa pokazuje da je to lakše reći nego uraditi, te da osim savjeta da se prestane treba postojati i opcija promijeni, odnosno smanji štetu.

“Među mojim prijateljima i članovima porodice ima i onih koji su strastveni pušači i jednostavno ne žele da se odreknu duhana i nikotina.

Njima sam savjetovao prelazak na bezdimne alternative poput uređaja koji zagrijavaju duhan. Ukoliko su naučno provijereni, oni su bolja opcija od cigareta iz više razloga, a prije svega jer ne sagorijevaju duhan i ne oslobađaju duhanski dim. To znači da se smanjuje rizik od negativnih zdravstvenih posljedica koje su povezane s dugotrajnom izloženošću materijama koje se nalaze u dimu cigareta”, kazao je doktor Smajić.

Posmatrano i sa aspekta socijalizacije također dobivamo opći benefit. Bezdimni duhanski proizvodi manje su neugodni za okolinu i ne dovode do pasivnog pušenja, što ih čini prihvatljivijima za upotrebu u javnim prostorima.

A.E.