Ekonomija

Cenić za Bosnainfo: 'Mi odavno jedemo vlastitu supstancu! Političarima je uvijek neko drugi kriv, planeta, urota, Zapad...'

Ekonomska slika Bosne i Hercegovine narodski kazano vela havle.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Koliko god političari ekonomsku situaciju prikazivali kroz neke statistike da je kao ‘uredu’ i da nismo puno zaduženi, to nije tako. To najbolje osjeti svaki stanovnik ove države koji nije u politici.

Javni dug Bosne i Hercegovine na kraju prošle godine iznosio je 13.829.000.000 KM, od čega je vanjski dug 9.802.000.000 KM, a unutrašnji 3.206.000.000 KM. Dakle, ukupni javni dug raste u milijardama i svi smo dužni!

Ekonomska ekspertica Svetlana Cenić za Bosnainfo pojašnjava kako Bosna i Hercegovina ne smije sebi da dozvoli zaduženost veću od 40 posto.

Pročitajte još

„To što je Bosna i Hercegovina zadužena, oni tvrde da nije puno zadužena zato što je ovo zemlja u razvoju i ona ne smije sebi da dozvoli preko 40 posto duga u odnosu na Bruto domaći proizvod. Druga stvar, mnogo je sad skuplje zaduživanje nego što je rast Bruto domaćeg proizvoda, a to vam je kao kad dignete kredit pa ćete investirati te pare, ali vam je kamata mnogo veća od profita kojeg imate u dobiti koju ostvarajute u toj radnji.

Mi odavno jedemo vlastitu supstancu- što bi ekonomisti rekli, ali niko osim što stalno govore da nismo puno zaduženi, niko ništa drugo ne radi! A da ne govorim da nema novih ni istraživanja ni razvoja, niti bilo šta, obrazovanje katastrofa. Ne znam čemu se nadaju s obzirom da stanovništvo odlazi, vjerovatno će čekati da svi odustanemo“, mišljenja je Cenić.

Entitet Republika Srpska je u potrazi za novim modelima finansiranja, a jedan od načina na koji planira da obezbijedi novac neophodan u budžetu je emisija obveznica koje će moći kupiti građani.

Pročitajte još

Cilj emisije narodnih obveznica, kako navode u Ministarstvu finansija RS, je da se građanima omogući sigurno investiranje sa većim prinosom od trenutnog na bankarskom tržištu, promjena strukture javnog duga RS, ali i obezbjeđivanje povoljnijih izvora finansiranja. Mišljenja ekonomista po ovom pitanju su podijeljena.

Cenić je za Bosnainfo kazala kako je upravo takva ideja vlasti RS suluda:

„Vidite da imaju sulude poteze, prvo što pominju te narodne obveznice odnosno da građani i ostali kupuju te obveznice i da na taj način kao pomognu Republici Srpskoj, pa nisu ni oni pomagali građanima kad su suludu trošili i ko zna šta sve radili. Ovaj (Dodik) se vozi helikopterom, kupuje kola od 300 hiljada, a onda treba da dođe do narodnih obveznica, to sve objašnjava. To veze nema sa pametnom finansijskom politikom i uvijek im je neko drugi kriv, planeta, svet, urota zapada, nečega i tako će biti još godinama. Nemam ja veliku nadu da će se išta promijeniti, jedino kad prestanu da isplaćuju plate, pa možda neko izvrši pritisak za pare i prava“.

Pročitajte još

Namjera Vlade RS da se okrene narodnim obveznicama u trenutnoj situaciji zapravo je potvrda očajanja i nesposobnosti da pronađu sredstva na drugi način.

Iako smo čini se svi u ekonomskom vrtlogu gluhom jer su nam na pozicijama uglavnom nesposobni koji ne žele da se savjetuju sa ekonomskim ekspertima, čini se da je jedna lijepa vijest danas.

Delegati u Domu naroda Parlamenta Bosne i Hercegovine su jednoglasno usvojili Prijedlog zakona o dopuni Zakona o porezu na dodatu vrijednost kojim je ukinut PDV na doniranu hranu. Ovo je nesvakidašnji slučaj koji je ujedinio i opoziciju i vladajuće.

Ekonomska ekspertica smatra kako će se i ovo okrenuti i zloupotrijebiti.

Pročitajte još

„To je lijepa vijest samo s one strane što su se konačno eto složili, dosta su zafrkavali građane tim kao ukidanje akciza na gorivo, pa nulta stopa na hranu, a strašno tužna vijest je zbog toga što je kod nas najviše građana u siromaštvu. Tu apsolutno ništa ne rade, i ovim potezom, a vidjet ćete, prvo treba da se objavi, pa 60 dana da počne primjena ako ispoštuju te rokove, vidjet ćete da kad god bude neko pitao pa gdje je ta socijalna politika, pa daj šta ćemo sa ovim siromaštvom, reći će ’pa eto ukinuli smo PDV na doniranu hranu’“, poručila je Cenić za Bosnainfo.

Nažalost, Cenić kao ugledna ekonomska analitičarka odavno upozorava i ukazuje na propuste, ali kako i sama ističe niko ništa ne radi, političari sami sve upropaste.