Kultura

Ubijen ugledni pisac i aktivist Refaat Al-Areer

Ugledni palestinski pisac, poeta i aktivist Refaat Al-Areer ubijen je u izraelskom zračnom napadu u Pojasu Gaze.

FOTO: WWW.BSSNEWS.NET
FOTO: WWW.BSSNEWS.NET

Al-Areer je bio profesor engleskog i književnosti na Islamskom univerzitetu u Gazi i jedan je od osnivača inicijative “Nismo broj”. Ubijen je u izraelskom napadu na kuću njegove sestre, a lokalni mediji javljaju da je u napadu stradalo više članova njegove porodice.

Njegove kolege profesori i pisci na društvenim mrežama dijele njegove posljednje izjave i poruke koje je slao povodom izraelskih napada na Gazu,

Njegov prijatelj Ahmed al-Nauk na mreži X je objavio video u kojem Al-Areer opisuje dramatičnu situaciju u Pojasu Gaze.

“Refaat, ti si pobijedio, a mi izgubili. Sada si na boljem mjestu od ovog gdje smo mi. Zavidim ti i žao mi je mene”, naveo je Nauk uz objavljeni video.

Al-Areer je u objavljenom video kazao da je situacija u Gazi izuzetno teška, da ljudi nemaju vode i da ne mogu izaći vani.

“Šta da radimo? Da izvršimo kolektivno samoubistvo? Je li to ono što Izrael želi? Neću to učiniti. Ja sam intelektualac i najtvrđa stvar u mojoj kući je vjerovatno bookmark. Ali Izrael nas krivi i ide od vrata do vrata da nas masakrira. Koristit ću svoje oznake protiv izraelskih vojnika čak i ako je to posljednje što mogu učiniti. Svi se osjećaju bespomoćno i nemamo šta izgubiti”, poručio je Al-Areer u tom videu.

Al-Areer je 1. novembra na društvenoj mreži X objavio svoju poemu pod naslovom “Ako moram da umrem, ispričaj moju priču”.

Refaat Al-Areer je rođen 23. septembra 1979. godine u Gazi. Školovao se u rodnoj Gazi, a postdiplomske studije završio je u Londonu i Maleziji.

Al-Areer je 2014. godine objavio knjigu “Gaza piše odgovor”, koja se sastoji od priča 15 mladih pisaca koji su svjedočili blokadi i napadima Izraela, a 2015. godine objavio je knjigu “Neutišana Gaza”, koja uključuje članke, intervjue, fotografije i pjesme o izraelskoj blokadi, kao i o otporu naroda Gaze.

Arir je otac šestoro djece, a bio je među osnivačima inicijative “Mi nismo brojke”, koja je pokrenuta u okviru European-Mediteranean Human Rights Watch-a (Euro-Med) kako bi se objavile priče ubijenih u Gazi tokom Izraelskih napada.