Sarajevo

U KS-u zabilježen porast oboljelih od virusa vrlo opasnog za trudnice

Posljednjih mjeseci, a pogotovo ovih pretprazničnih dana, u Kantonu Sarajevo zabilježen je porast broja djece oboljele od varičela (varicella) ili pljuskavica, a ima ih koji kažu da su upravo zbog toga i vrtići skoro pa prazni.

FOTO: N1
FOTO: N1

Često se neki od roditelja i žale kako ih uposlenici vrtića ne upozoravaju na sve veći broj oboljele djece. Organizuju se brojna druženja djece i roditelja, pa je i to jedan od razloga što se infekcije brže šire.

Roditelji s razlogom očekuju rana upozorenja na varičele jer je poznato koliko ovo zarazno oboljenje može predstavljati opasnost za trudnice, pogotovo u prvom tromjesečju trudnoće. Tada postoji ogromna opasnost za majke koje nisu prebolovale pljuskavice u djetinjstvu i time je plod 100 posto ugrožen.

Specijalista pedijatrije dr. Amra Junuzović-Kaljić u razgovoru za Oslobođenje kazuje kako se u ovo pretpraznično vrijeme djeca puno sastaju, organizuju se kolektivne podjele paketića, novogodišnji eventi, a sve to pogoduje i bržem širenju respiratornih infekcija.

– Varičela imamo uvijek tokom godine u malim epidemijama. One su vrlo kontagiozna bolest, lako se prenose u kontaktu sa zaraženom osobom i u kontaktu sa njenim kapljicama, odnosno predmetima opšte upotrebe. Tako da u vrtiću, ako jedno dijete oboli, vrlo brzo možemo očekivati još nekoliko djece koja će oboljeti od varičela. One su kod male djece često prisutne tokom cijele godine, kazuje dr. Junuzović-Kaljić te naglašava da liječenje uglavnom traje nekoliko dana.

Varičele su blaža virusna bolest koja se simptomatski liječi, spada u osipne groznice, uzrokuje je varičela zoster virus iz porodice herpes virusa, terapija je simptomatska, uz održavanje higijene i snižavanje temperature. Kada su trudnice u pitanju, upozorava dalje naša sagovornica, ono što je vrlo važno jeste da pogotovo u prvom trimenolu trudnoće ne dobiju tu virusnu bolest.

– Što znači da bi se trudnicama savjetovalo da se ne izlažu takvom riziku, a u slučaju da obole, pogotovo u prvim sedmicama trudnoće, apsolutno moraju kontaktirati infektologa i svoga ginekologa. Naime, postoji način da se utvrdi da li postoji, da li su prebolovale infekciju jer varičela, odnosno prebolovana varičela uglavnom daje trajni imunitet, doživotni. Ukoliko je trudnica nesigurna oko toga da li je bolovala, može provjeriti svoj nivo antitijela odgovarajućim krvnim testom. A ukoliko se utvrdi da je oboljela od varičela, prvi red kontakta je i ginekolog i infektolog, gdje se onda definira i terapijski pristup, pojašnjava dr. Junuzović-Kaljić te podsjeća da varičele ili pljuskavice djeca uglavnom preboluju u ranom djetinjstvu ili u školskom periodu.

U tom ranom djetinjstvu varičele su uglavnom bezazlena bolest mada, upozoravaju ljekari, uvijek mogu nastupiti komplikacije. Vrlo je važno da virusu nisu izloženi bolesnici, odnosno osobe koje su imunokompromitovane, bolesnici sa malignim oboljenjima i opet – trudnice.

Spec. epidemiologije dr. Aida Pošković-Bajraktarević iz Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo, također, upozorava da je ova virusna bolest posebno opasna ukoliko trudnica dobije infekciju između 7. i 20. sedmice trudnoće (prvi trimestar trudnoće). To je period organogeneze kada se razvijaju organi ploda i tada je moguće da se razvije kongenitalni sindrom varičela, a jednako tako ako se trudnica zarazi nakon 36. sedmice trudnoće, beba se može inficirati pljuskavicama. Ako žena dobije infekciju pet dana prije porođaja ili dan-dva nakon porođaja, postoji 20-25 posto šanse da će se novorođenče inficirati (neonatalna varičela), ističe epidemiologinja.

Iz Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo navode kako je obavještavanje roditelje da ima varičela u vrtiću pitanje za menadžerstvo vrtića.

”Iskreno vjerujem da većina vrtića obavještava roditelje, ako neki to ne radi, onda vjerujem da je to izuzetak među velikim brojem vrtića u KS-u”, kaže sagovornica za Oslobođenje.