Život

Osam najčešćih mitova o trudnoći u koje mnogi još uvijek vjeruju

Trudnoća je za svaku ženu vrlo posebno razdoblje, prepuno lijepih trenutaka i još većih uzbuđenja, ali i strahova, koji su sasvim normalna stvar. Između ostalog, ovo je i razdoblje kada ćete, željeli vi to ili ne, često čuti svakakve savjete koje niste tražili.

FOTO: SHUTTERSTOCK
FOTO: SHUTTERSTOCK

Svaka je trudnica barem jednom tokom trudnoće čula savjet od kojeg je ostala u čudu jer je zvučao nevjerovatno, intrigantno ili potpuno besmisleno. Neki od tih savjeta, koliko god dobronamjerni bili, zapravo su najobičniji mitovi. Najčešće mitove o trudnoći donosimo vam u nastavku.

1. Trudnice trebaju jesti za dvoje

Ovo je bez sumnje jedan od najčešćih mitova o trudnoći – da trudnica treba jesti dvostruko više jer navodno jede i za bebu. To je također, upozoravaju stručnjaci, jedan od onih savjeta koje nikad ne biste smjeli poslušati. Nutricionisti tvrde da ako tokom prvog tromjesečja trudnica ima zdravu tjelesnu težinu, ne bi trebala unositi dodatne kalorije jer za to nema potrebe.

Umjesto veće konzumacije hrane na početku trudnoće, stručnjaci preporučuju dodavanje 300-tinjak kalorija dnevno tokom drugog tromjesečja i oko 450 kalorija tokom trećeg. Naglašavaju da to ne znači da trudnica treba jesti veće količine, već konzumirati one namirnice koje su bogatije kalorijama, poput mliječnih proizvoda ili orašastih plodova.

2. Ultrazvuk može naštetiti bebi

Većina ljekara preporučuje da se žene čiji se fetus normalno razvija trebaju podvrgnuti ultrazvučnom pregledu nekoliko puta tokom trudnoće, jednom u svakom tromjesečju. Provjeru treba provoditi češće samo ako postoji opasnost za zdravlje majke ili djeteta. Međutim, ultrazvuk ne šteti djetetu te se smije bez problema obavljati bilo kada.

Naime, ultrazvučno snimanje koristi visokofrekventne zvučne valove i, za razliku od snimanja rendgenskih zraka, pritom nema izlaganja ionizirajućem zračenju. Zahvaljujući ultrazvučnom pregledu, ljekari mogu isključiti mogućnost izvanmaterične trudnoće i odrediti eventualne patologije fetusa.

3. Sve trudnice žude za nezdravom hranom

Trudnice mogu osjetiti da im je potrebna određena namirnica čak i ako je inače uopšte ne vole jesti. Stvar je u tome da hormonalne promjene potiču bizarne gastronomske želje, a ponekad je to samo želja da se počastimo.

No nije istina da trudnice žude isključivo za nezdravom hranom prepunom kalorija, sve je vrlo individualno pa dok neke od njih jedu čokoladu ili grickalice, druge će uživati u ukusnim svježim salatama.

4. Potrebno je izbjegavati intimne odnose

Opasnost i apstinencija od intimnih odnosa tokom trudnoće vjerovatno je jedan od najraširenijih mitova. Često možemo čuti da je to štetno za dijete, neugodno za majku, pa čak i nemoralno. No ljekari potvrđuju da ako žena ne osjeća nelagodu niti ima rizičnu trudnoću, seks u trudnoći neće napraviti nikakvu štetu.

Upravo suprotno, redovni intimni odnosi pozitivno djeluju na zdravlje trudnice. Ne samo što pomažu jačanju mišića zdjelice već pružaju pozitivne osjećaje za buduću majku. U nekim slučajevima čak mogu i potaknuti porođaj, što je odlična vijest za žene kojima je već prošao termin.

5. Velik stomak – velika beba

Svaki trudnički stomak, je jedinstven, kao i trudnica koja ga nosi te beba koja u njemu raste. Veličina stomaka zapravo ovisi o trudnici, a ne o veličini bebe. Ako je trudnica niža, beba nema jednako prostora za rast kao kod punije žene čija je kičma duža pa će kod nje stomak vjerovatno ići prema naprijed i samim time izgledati nešto veće. Isto tako, stomak može ovisiti i o kilogramima trudnice, a jednako je važna i količina plodne vode.

6. Imate žgaravicu? Nosite bebu s puno kose

Žgaravica je jedna od najčešćih tegoba u trudnoći. Naime, jedan od glavnih uzroka pojave žgaravice u trudnoći jest to što donji kružni mišić jednjaka, zadužen za sprječavanje vraćanja kiseline u jednjak, zbog hormona u trudnoći oslabi.

Postoji i teorija da se žgaravica može javiti kao reakcija na određenu hranu, a bilo to tačno ili ne, činjenica je da se ona pojačava od hrane koja navodi želudac da stvara kiselinu. Dakle, ako imate osjećaj žarenja u jednjaku, trebati biste smanjiti unos kafe, kiselog, gaziranog i začinjenog. Možda će vaša beba zaista imati puno kose, ali žgaravica vam to sigurno neće otkriti.

7. Trudnoća zaglupljuje

Često možemo čuti da trudnoća žene čini glupljima. To je, naravno, samo mit i ništa više. Istina je da promjene u hormonalnom balansu čine žene emocionalnijima i osjetljivijima, ali tokom trudnoće mnoge od njih otkrivaju nove talente ili vještine. Na primjer, mnoge žene počnu slikati, pisati dječje knjige ili započinju vlastiti biznis.

Istovremeno, takozvani fenomen ”mamnezije” zaista postoji. Razlog je, objašnjavaju stručnjaci, to što ženski mozak nastoji stvoriti privrženost djeteta i buduće mame pa je nekim trudnicama teže raditi nekoliko stvari u isto vrijeme te mogu postati zaboravne.

8. Naspavajte se prije porođaja

Iako u teoriji zvuči logično, budimo realni – san nije nešto što možemo spremiti ispod jastuka i čuvati za dane kad beba dođe na svijet. Odlično je ako možete spavati dok ste trudni, imat ćete više energije i bit ćete u boljem zdravstvenom stanju. Ali kad se beba rodi, njene besane noći nećete moći samo tako prespavati zato što ste u trudnoći malo sna pospremili ”za kasnije”.