BiH

Zasjedalo Koordinaciono tijelo za prevenciju, sprečavanje i borbu protiv nasilja u porodici

S ciljem što kvalitetnije provedbe Programa mjera za prevenciju, zaštitu i borbu protiv nasilja u porodici.

FOTO: FENA
FOTO: FENA

Na inicijativu ministra za unutrašnje poslove (MUP) Bosanskopodrinjskog kantona (BPK) Goražde Nusreta Hubjera, održan je sastanak Koordinacionog tijela za prevenciju, sprečavanje i borbu protiv nasilja u porodici za područje BPK Goražde. Analizirane su dosadašnje aktivnosti te usvojeni novi prijedlozi i zaključci čija realizacija bi trebala doprinijeti bržem i efikasnijem postupanju po prijavama nasilja u porodici

U skladu sa potpisanim Protokolom postupanja nadležnih institucija i organizacija u slučaju nasilja u porodici u BPK, sastanku su prisustvovali predstavnici Uprave policije, JU „Centar za socijalni rad BPK Goražde”, Udruženja žena „SEKA“ Goražde, a učešće je uzeo i ministar za socijalnu politiku, zdravstvo, raseljena lica i izbjeglice BPK-a Goražde.

Analizirane su aktivnosti koje su realizirane od posljednjeg sastanka održanog u augustu ove godine, s posebnim osvrtom na inicijative i prijedloge upućene prema Upravi policije MUP-a BPK Goražde i Općinskom sudu u Goraždu.

Kako je istaknuto, Uprava policije realizovala je aktivnosti u smislu osiguranja educiranog kadra za rad sa žrtvama nasilja u porodici, kako bi se stvorile pretpostavke za brže i efikasnije postupanje po prijavama nasilja, a prije svega za dosljednu primjenu Zakona o zaštiti od nasilja u porodici. Izdata je i naredba sa jasnim i preciznim zaduženjima svih službenika u okviru organizacionih jedinica koji postupaju po predmetima nasilja u porodici sa utvrđenim mehanizmima kontrole postupanja, uz osiguranje posebnih prostorija u policijskim stanicama za neometan rad i opservaciju na žrtvama nasilja.

Prema Općinskom sudu u Goraždu upućen je zahtjev da se prilikom izrade Budžeta za 2024. godinu planiraju veća sredstva za troškove provedbe zaštitnih mjera obaveznog psihosocijalnog tretmana počinitelja nasilja u porodici i zaštitnih mjera obaveznog liječenja od ovisnosti počinitelja, jer, naglašeno je, obaveza suda je snositi troškove navedenih tretmana. U cilju što efikasnije saradnje, udovoljeno je zahtjevu da se Operativnom centru Uprave policije redovno dostavljaju spiskovi dežurstava sudija koji rade na donošenju rješenja o izricanju zaštitnih mjera.

Tokom sastanka razgovarano je i o problemima sa kojima se redovno susreću uposlenici Centra za socijalni rad, poput obezbjeđenja radnog angažmana za žrtve nasilja kao i socijalnog stana, jer, kako je istaknuto, nerijetko se dešava da se žrtva mora vratiti partneru nasilniku zbog neobezbjeđenih uslova za život.

S ciljem što kvalitetnije provedbe Programa mjera za prevenciju, zaštitu i borbu protiv nasilja u porodici, na sastanku je usvojen i niz novih prijedloga i zaključaka za čiju realizaciju je potrebna i institucionalna podrška.

Naglašeno je da je neophodno unapređenje djelovanja koordinacije kroz brži i efikasniji pristup rješavanju slučajeva nasilja u porodici kao i rad na identifikaciji drugih institucija u sistemu koje mogu pomoći , prvenstveno JU „Služba za zapošljavanje“ BPK Goražde. Također, zaključeno je da se trebaju inicirati i izmjene i dopune Zakona o neprofitno-socijalnom stanovanju BPK-a Goražde u dijelu koji se odnosi na korisnike, na način da se žrtve nasilja u porodici uvrste kao posebna kategorija u modelu neprofitno-socijalnog stanovanja.

Koordinaciono tijelo je mišljenja i da je neophodno poboljšati standarde i procedure za žrtve nasilja kao i svjedoke tokom istražnih pravosudnih radnji.