Ekonomija

U BiH je prema evropskim kriterijima 70 posto energetski siromašnih domaćinstava

Energetsko siromaštvo je pojam koji, u vrijeme energetske tranzicije, inflacije i smanjenja ekonomske moći domaćinstava, sve češće čujemo.

gradnja
FOTO: PIXABAY
Ilustracija

U Tuzlanskom kantonu Centar za ekologiju i energiju, uz pomoć Caritasa iz Švicarske i lokalnih vlasti, nastoji definirati instrumente zahvaljujući kojima bi energetski siromašnim domaćinstvima taj problem bio olakšan.

Energetski siromašno domaćinstvo u Evropi je ono koje troši više od 10% svog kućnog budžeta na električnu i toplotnu energiju. Ukoliko isti kriterij primijenimo na Bosnu i Hercegovinu, u tu kategoriju spada oko 70% domaćinstava.

“Međutim, ukoliko je to nekakvih 30-40%, onda to domaćinstvo ne može sebi osigurati uvjete za život i takvih je preko 10%“, istakla je Džemila Agić, direktorica Centra za ekologiju i energiju.

Problemu je, kažu u Centru za ekologiju i energiju, neophodno sistemski pristupiti, pa su stoga potakli neke od općina i gradova s područja Tuzlanskog kantona na definiranje strategija i akcionih planova. U Kalesiji su već donijeli takav dokument.

“Određeni koraci koji će se preduzimati u narednom period jesu da se izdvoje sredstva koja su predviđena strategijom Općine da se pomogne tim domaćinstvima”, navodi Muhamed Majdančić, direktor Centra za socijalni rad Kalesija, piše Federalna.ba.

Za druge, Strategija, pak, predstavlja tek nadogradnju dosadašnjih aktivnosti.

“Postoje konkretne mjere koje se odnose na sufinansiranje troškova građanima električne energije, u zimskom periodu i sufinansiranje troškova grijanja”, ističe Senad Smajlović, savjetnik gradonačelnika Gračanice.

U Tuzli se, pak, prije donošenja Strategije, najviše pažnje posvećivalo energetskoj efikasnosti.

„U podršci priključenju na sistem centralnog grijanja, u sufinansiranju nabavke toplotnih pumpi, peći na pelet, utopljavanju objekata“, govori Zijad Lugavić, gradonačelnik Tuzle (SDP).

Podršku u nastojanjima smanjenja energetskog siromaštva lokalne zajednice na području Tuzlanskog kantona imaju u okviru međunarodnog projekta „EE faza 3“.

„Naša šira vizija je da ove strategije guramo na nivo entiteta i da ih preslikamo i na druge kantone“, kaže Daniel Bronkal, direktor švicarskog Caritasa.

EU je ove godine osigurala 500 miliona eura u okviru paketa energetske podrške partnerima sa Zapadnog Balkana, među kojima je i Bosna i Hercegovina.